or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5725356 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMG 544-MR 2035, C-80 deg Diamond, CNMG Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5725356 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMG 544-MR 2035, C-80 deg Diamond, CNMG Insert
SKU917416
MFGR #5725356
Your Cost: $26.12/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMG Insert, C-80 deg Diamond, 10 mm Maximum Depth of Cut, 5/8 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, 0.6346 in Length, MR Chipbreaker, 0.0624 in Corner Radius, 1/4 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2035, ANSI Code: CNMG 544-MR 2035, ISO Code: CNMG 16 06 16-MR 2035, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMG Insert, C-80 deg Diamond, 10 mm Maximum Depth of Cut, 5/8 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, 0.6346 in Length, MR Chipbreaker, 0.0624 in Corner Radius, 1/4 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2035, ANSI Code: CNMG 544-MR 2035, ISO Code: CNMG 16 06 16-MR 2035, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Alternate Catalog Number CNMG 544-MR 2035 ANSI Code CNMG 544-MR 2035 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5725356 Chipbreaker MR Country of Origin SE Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Hand of Insert Neutral Included Angle 80 deg Insert Size C - 80 deg Diamond Insert Style CNMG ISO Code CNMG 16 06 16-MR 2035 Item Group 110 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 2035 Material Carbide Material Grade M Maximum Depth of Cut 10 mm Series T-Max® P Shape C-80 deg Diamond Stock Status NONSTOCK Thickness 1/4 in Type Negative Basic Shape UPC 11 69826251420 UPC 12 69826251420
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CNMG 544-MR 2035 |
| ANSI Code | CNMG 544-MR 2035 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5725356 |
| Chipbreaker | MR |
| Country of Origin | SE |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Included Angle | 80 deg |
| Insert Size | C - 80 deg Diamond |
| Insert Style | CNMG |
| ISO Code | CNMG 16 06 16-MR 2035 |
| Item Group | 110 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 2035 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M |
| Maximum Depth of Cut | 10 mm |
| Series | T-Max® P |
| Shape | C-80 deg Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/4 in |
| Type | Negative Basic Shape |
| UPC 11 | 69826251420 |
| UPC 12 | 69826251420 |