or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5725265 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMG 433-MF H10A, C-80 deg Diamond, CNMG Insert, H10A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5725265 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMG 433-MF H10A, C-80 deg Diamond, CNMG Insert, H10A
SKU1229600
MFGR #5725265
Your Cost: $9.75/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMG Insert, C-80 deg Diamond, 4 mm Maximum Depth of Cut, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5077 in Length, MF Chipbreaker, 0.0468 in Corner Radius, 0.2029 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H10A, ANSI Code: CNMG 433-MF H10A, ISO Code: CNMG 12 04 12-MF H10A, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: S
Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMG Insert, C-80 deg Diamond, 4 mm Maximum Depth of Cut, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5077 in Length, MF Chipbreaker, 0.0468 in Corner Radius, 0.2029 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H10A, ANSI Code: CNMG 433-MF H10A, ISO Code: CNMG 12 04 12-MF H10A, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: S
ANSI Code CNMG 433-MF H10A Catalog Number 5725265 Corner Radius 0.0468 in Country of Origin JP Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 0.2029 in Included Angle 80 deg ISO Code CNMG 12 04 12-MF H10A Length 0.5077 in Relief Angle 0 deg Series T-Max® P Thickness 0.1874 in Type Negative Basic Shape UPC 11 69826269547 Width 4.76 mm Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker MF Inscribed Circle 1/2 in Insert Size T-Max® P Insert Style CNMG Manufacturer's Grade H10A Material Carbide Material Grade S Maximum Depth of Cut 4 mm Shape C-80 deg Diamond Straight hole and non-flat surface clamping interface 20 life cycle state 2-side cutting +/-0.13 mm THK and +/-0.08 mm inscribed circle tolerance ER treated cutting edge Solid carbide is extremely heat-resistant and used for high speed applications on cast iron, non-ferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials For external turning operations and internal machining 0.15 - 0.5 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | CNMG 433-MF H10A |
| Catalog Number | 5725265 |
| Corner Radius | 0.0468 in |
| Country of Origin | JP |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 0.2029 in |
| Included Angle | 80 deg |
| ISO Code | CNMG 12 04 12-MF H10A |
| Length | 0.5077 in |
| Relief Angle | 0 deg |
| Series | T-Max® P |
| Thickness | 0.1874 in |
| Type | Negative Basic Shape |
| UPC 11 | 69826269547 |
| Width | 4.76 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | MF |
| Inscribed Circle | 1/2 in |
| Insert Size | T-Max® P |
| Insert Style | CNMG |
| Manufacturer's Grade | H10A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | S |
| Maximum Depth of Cut | 4 mm |
| Shape | C-80 deg Diamond |
| Straight hole and non-flat surface clamping interface |
| 20 life cycle state |
| 2-side cutting |
| +/-0.13 mm THK and +/-0.08 mm inscribed circle tolerance |
| ER treated cutting edge |
| Solid carbide is extremely heat-resistant and used for high speed applications on cast iron, non-ferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials |
| For external turning operations and internal machining |
| 0.15 - 0.5 mm/r cutting feed |