or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5724916 T-Max® P 2-Sided Turning Insert, CNMG 322-PF 4225, C-80 deg Diamond, CNMG-PF Insert, 4225
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5724916 T-Max® P 2-Sided Turning Insert, CNMG 322-PF 4225, C-80 deg Diamond, CNMG-PF Insert, 4225
SKU1232209
MFGR #5724916
Your Cost: $9.01/ea
List: T-Max® P is your first choice for general turning, stretching from small components to heavy machining. the inserts fit into all Sandvik Coromant high-performance holding systems and can be used in a variety of applications in all materials. Geometries specifically designed for high-pressure coolant are available for steel, stainless steel, and HRSA materials.
T-Max® P is your first choice for general turning, stretching from small components to heavy machining. the inserts fit into all Sandvik Coromant high-performance holding systems and can be used in a variety of applications in all materials. Geometries specifically designed for high-pressure coolant are available for steel, stainless steel, and HRSA materials.
ANSI Code CNMG 322-PF 4225 Catalog Number 5724916 Corner Radius 0.0312 in Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 0.15 in Included Angle 80 deg ISO Code CNMG 09 03 08-PF 4225 Length 0.3807 in Relief Angle 9.525 mm LB Series T-Max® P Thickness 1/8 in Type 2-Sided UPC 11 69826233080 Width CNMG 322-PF 4225 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker PF Cutting Direction Neutral For Use On Cast Iron and Steel Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 3.81 mm Insert Style CNMG-PF Manufacturer's Grade 4225 Material Carbide Material Grade K/P Maximum Depth of Cut 0.4 mm Rake Negative Seat Size 09 Shape C-80 deg Diamond 0 deg major clearance E cutting edge condition 4 cutting edges Straight hole and non-flat surface clamping interface 8.871 mm L effective cutting edge M tolerance class 0.1 - 0.4 mm/r cutting feed 40 life cycle state Negative basic shape inserts for high-performance turning Double sided inserts with strong edges Lever clamping for wet machining, RC-clamping for dry machining and short chip materials, Wedge clamp for improved accessibility Precision nozzles and optimized geometries for high precision coolant machining Dedicated grades and geometries for all applications and materials Productive solution with wiper and Xcel technologies Tools featuring high precision coolant for excellent chip breaking Reliable and secure machining, even in roughing applications Suitable for internal turning of large diameter bores, finishing to heavy roughing, railway wheel turning and bar peeling
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | CNMG 322-PF 4225 |
| Catalog Number | 5724916 |
| Corner Radius | 0.0312 in |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 0.15 in |
| Included Angle | 80 deg |
| ISO Code | CNMG 09 03 08-PF 4225 |
| Length | 0.3807 in |
| Relief Angle | 9.525 mm LB |
| Series | T-Max® P |
| Thickness | 1/8 in |
| Type | 2-Sided |
| UPC 11 | 69826233080 |
| Width | CNMG 322-PF 4225 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | PF |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | Cast Iron and Steel |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 3.81 mm |
| Insert Style | CNMG-PF |
| Manufacturer's Grade | 4225 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/P |
| Maximum Depth of Cut | 0.4 mm |
| Rake | Negative |
| Seat Size | 09 |
| Shape | C-80 deg Diamond |
| 0 deg major clearance |
| E cutting edge condition |
| 4 cutting edges |
| Straight hole and non-flat surface clamping interface |
| 8.871 mm L effective cutting edge |
| M tolerance class |
| 0.1 - 0.4 mm/r cutting feed |
| 40 life cycle state |
| Negative basic shape inserts for high-performance turning |
| Double sided inserts with strong edges |
| Lever clamping for wet machining, RC-clamping for dry machining and short chip materials, Wedge clamp for improved accessibility |
| Precision nozzles and optimized geometries for high precision coolant machining |
| Dedicated grades and geometries for all applications and materials |
| Productive solution with wiper and Xcel technologies |
| Tools featuring high precision coolant for excellent chip breaking |
| Reliable and secure machining, even in roughing applications |
| Suitable for internal turning of large diameter bores, finishing to heavy roughing, railway wheel turning and bar peeling |