or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5724281 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)2-MM 1105, C-80 deg Diamond, CCMT Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5724281 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)2-MM 1105, C-80 deg Diamond, CCMT Insert
SKU386595
MFGR #5724281
Your Cost: $14.10/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 2.1 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, MM Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1105, ANSI Code: CCMT 3(2.5)2-MM 1105, ISO Code: CCMT 09 T3 08-MM 1105, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: S
Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 2.1 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, MM Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1105, ANSI Code: CCMT 3(2.5)2-MM 1105, ISO Code: CCMT 09 T3 08-MM 1105, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: S
Alternate Catalog Number CCMT 3(2.5)2-MM 1105 ANSI Code CCMT 3(2.5)2-MM 1105 Catalog Number 5724281 Corner Radius 0.0312 in Country of Origin US Finish PVD-TiAlN2 Coated Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Hole Diameter 0.1732 in Included Angle 80 ° ISO Code CCMT 09 T3 08-MM 1105 Item Group 120 Relief Angle 7 ° Series CoroTurn® 107 Thickness 0.1562 in UPC 11 69826233051 UPC 12 69826233051 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker MM Cutting Direction Neutral For Use On Heat Resistant Super Alloys and Titanium Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 3(2.5)2 Insert Style CCMT Manufacturer's Grade 1105 Material Carbide Material Grade S Maximum Depth of Cut 3 mm Rake Positive Seat Size 09 Shape Diamond Finishing insert with circumference fully ground Long, small diameter shafts with a tendency to vibrate Low cutting forces Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CCMT 3(2.5)2-MM 1105 |
| ANSI Code | CCMT 3(2.5)2-MM 1105 |
| Catalog Number | 5724281 |
| Corner Radius | 0.0312 in |
| Country of Origin | US |
| Finish | PVD-TiAlN2 Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Hole Diameter | 0.1732 in |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | CCMT 09 T3 08-MM 1105 |
| Item Group | 120 |
| Relief Angle | 7 ° |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Thickness | 0.1562 in |
| UPC 11 | 69826233051 |
| UPC 12 | 69826233051 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | MM |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | Heat Resistant Super Alloys and Titanium |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 3(2.5)2 |
| Insert Style | CCMT |
| Manufacturer's Grade | 1105 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | S |
| Maximum Depth of Cut | 3 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 09 |
| Shape | Diamond |
| Finishing insert with circumference fully ground |
| Long, small diameter shafts with a tendency to vibrate |
| Low cutting forces |
| Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times |
| Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability |
| Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries |
| Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts |
| Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection |
| Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation |
| Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance |