or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5724163 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)1-PM 5015, C-80 deg Diamond
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5724163 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)1-PM 5015, C-80 deg Diamond
SKU252721
MFGR #5724163
Your Cost: $13.87/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 2 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, PM Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 5015, ANSI Code: CCMT 3(2.5)1-PM 5015, ISO Code: CCMT 09 T3 04-PM 5015, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: P
Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 2 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, PM Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 5015, ANSI Code: CCMT 3(2.5)1-PM 5015, ISO Code: CCMT 09 T3 04-PM 5015, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: P
Catalog Number 5724163 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Alternate Catalog Number CCMT 3(2.5)1-PM 5015 ANSI Code CCMT 3(2.5)1-PM 5015 Chipbreaker PM Country of Origin SE Cutting Direction Neutral Finish Uncoated For Use On Steel Gross Weight Per Pack 6.8300 lb Included Angle 80 ° Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 3(2.5)1 Insert Style CCMT ISO Code CCMT 09 T3 04-PM 5015 Item Group 120 Manufacturer's Grade 5015 Material Carbide Material Grade P Maximum Depth of Cut 3 mm Rake Positive Seat Size 09 Series CoroTurn® 107 Shape Diamond UPC 11 69826210792 UPC 12 69826210792
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 5724163 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Alternate Catalog Number | CCMT 3(2.5)1-PM 5015 |
| ANSI Code | CCMT 3(2.5)1-PM 5015 |
| Chipbreaker | PM |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | Uncoated |
| For Use On | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 6.8300 lb |
| Included Angle | 80 ° |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 3(2.5)1 |
| Insert Style | CCMT |
| ISO Code | CCMT 09 T3 04-PM 5015 |
| Item Group | 120 |
| Manufacturer's Grade | 5015 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | P |
| Maximum Depth of Cut | 3 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 09 |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shape | Diamond |
| UPC 11 | 69826210792 |
| UPC 12 | 69826210792 |