or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5724133 CoroTurn® 107 1-Sided Turning Insert, CCMT 2(1.5)2-WM 4225, C-80 deg Diamond, CCMT-WM Insert, 4225
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5724133 CoroTurn® 107 1-Sided Turning Insert, CCMT 2(1.5)2-WM 4225, C-80 deg Diamond, CCMT-WM Insert, 4225
SKU1237311
MFGR #5724133
Your Cost: $14.12/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, 1-Sided, Series: CoroTurn® 107, CCMT-WM Insert, C-80 deg Diamond, 1.2 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 0.0937 in Thickness, 0.2538 in Length, WM Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4225, ANSI Code: CCMT 2(1.5)2-WM 4225, ISO Code: CCMT 06 02 08-WM 4225, 80 deg Included Angle, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
Sandvik Coromant Turning Insert, 1-Sided, Series: CoroTurn® 107, CCMT-WM Insert, C-80 deg Diamond, 1.2 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 0.0937 in Thickness, 0.2538 in Length, WM Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4225, ANSI Code: CCMT 2(1.5)2-WM 4225, ISO Code: CCMT 06 02 08-WM 4225, 80 deg Included Angle, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
ANSI Code CCMT 2(1.5)2-WM 4225 Catalog Number 5724133 Corner Radius 0.0312 in Country of Origin SE Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated Gross Weight Per Pack 4.6500 lb Hole Diameter 0.1102 in Included Angle 80 ° ISO Code CCMT 06 02 08-WM 4225 Relief Angle 7 ° Series CoroTurn® 107 Thickness 0.0937 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker WM Cutting Direction Neutral For Use On Steel Inscribed Circle 1/4 in Insert Size 2(1.5)2 Insert Style CCMT Manufacturer's Grade 4225 Material Carbide Material Grade P Maximum Depth of Cut 2.5 mm Rake Positive Seat Size 06 Shape Diamond Interrupted cuts Cast skins/forged skins Stable cutting edge Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance Sharp cutting edges and excellent chip control ensure a soft cutting action and low cutting forces, providing an excellent surface finish to the component 7 deg clearance angle Screw clamping ensures stability and unobstructed chip flow Holders and insert geometries with conventional and CoroTurn HP design For longitudinal turning and profiling
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | CCMT 2(1.5)2-WM 4225 |
| Catalog Number | 5724133 |
| Corner Radius | 0.0312 in |
| Country of Origin | SE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 4.6500 lb |
| Hole Diameter | 0.1102 in |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | CCMT 06 02 08-WM 4225 |
| Relief Angle | 7 ° |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Thickness | 0.0937 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | WM |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | Steel |
| Inscribed Circle | 1/4 in |
| Insert Size | 2(1.5)2 |
| Insert Style | CCMT |
| Manufacturer's Grade | 4225 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | P |
| Maximum Depth of Cut | 2.5 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 06 |
| Shape | Diamond |
| Interrupted cuts |
| Cast skins/forged skins |
| Stable cutting edge |
| Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times |
| Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability |
| Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries |
| Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts |
| Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection |
| Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation |
| Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance |
| Sharp cutting edges and excellent chip control ensure a soft cutting action and low cutting forces, providing an excellent surface finish to the component |
| 7 deg clearance angle |
| Screw clamping ensures stability and unobstructed chip flow |
| Holders and insert geometries with conventional and CoroTurn HP design |
| For longitudinal turning and profiling |