or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5724092 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)0-MF 1125, C-80 deg Diamond
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5724092 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)0-MF 1125, C-80 deg Diamond
SKU466723
MFGR #5724092
Your Cost: $15.99/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 2 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, MF Chipbreaker, 0.0078 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1125, ANSI Code: CCMT 3(2.5)0-MF 1125, ISO Code: CCMT 09 T3 02-MF 1125, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 2 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, MF Chipbreaker, 0.0078 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1125, ANSI Code: CCMT 3(2.5)0-MF 1125, ISO Code: CCMT 09 T3 02-MF 1125, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Alternate Catalog Number CCMT 3(2.5)0-MF 1125 ANSI Code CCMT 3(2.5)0-MF 1125 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5724092 Chipbreaker MF Country of Origin SE Cutting Direction Neutral Finish PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated For Use On Stainless Steel and Heat Resistant Super Alloys and Titanium Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 3(2.5)0 Insert Style CCMT ISO Code CCMT 09 T3 02-MF 1125 Item Group 120 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1125 Material Carbide Material Grade M, S Maximum Depth of Cut 2 mm Rake Positive Seat Size 09 Series CoroTurn® 107 Shape Diamond Stock Status NONSTOCK UPC 11 69826243347 UPC 12 69826243347
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CCMT 3(2.5)0-MF 1125 |
| ANSI Code | CCMT 3(2.5)0-MF 1125 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5724092 |
| Chipbreaker | MF |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated |
| For Use On | Stainless Steel and Heat Resistant Super Alloys and Titanium |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 3(2.5)0 |
| Insert Style | CCMT |
| ISO Code | CCMT 09 T3 02-MF 1125 |
| Item Group | 120 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1125 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, S |
| Maximum Depth of Cut | 2 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 09 |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UPC 11 | 69826243347 |
| UPC 12 | 69826243347 |