or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5724061 T-Max® P 2-Sided Turning Insert, CNMG 431-WF 1025, C-80 deg Diamond, CNMG-WF Insert, 1025, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5724061 T-Max® P 2-Sided Turning Insert, CNMG 431-WF 1025, C-80 deg Diamond, CNMG-WF Insert, 1025, Carbide
SKU1231180
MFGR #5724061
Your Cost: $16.15/ea
List: T-Max® P is your first choice for general turning, stretching from small components to heavy machining. the inserts fit into all Sandvik Coromant high-performance holding systems and can be used in a variety of applications in all materials. Geometries specifically designed for high-pressure coolant are available for steel, stainless steel, and HRSA materials.
T-Max® P is your first choice for general turning, stretching from small components to heavy machining. the inserts fit into all Sandvik Coromant high-performance holding systems and can be used in a variety of applications in all materials. Geometries specifically designed for high-pressure coolant are available for steel, stainless steel, and HRSA materials.
ANSI Code CNMG 431-WF 1025 Catalog Number 5724061 Corner Radius 0.0156 in Country of Origin JP Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 0.2029 in Included Angle 80 deg ISO Code CNMG 12 04 04-WF 1025 Length 0.5077 in Relief Angle CNMG-WF Series T-Max® P Thickness 0.1874 in Type 2-Sided UPC 11 69826207835 Width 0.396 mm Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker WF Inscribed Circle 1/2 in Insert Size CNMG 431-WF 1025 Insert Style CNMG-WF Manufacturer's Grade 1025 Material Carbide Material Grade M Maximum Depth of Cut 0.4 mm Shape C-80 deg Diamond 0 deg major clearance E cutting edge condition 4 cutting edges Straight hole and non-flat surface clamping interface 95 deg cutting edge 12.49 mm L effective cutting edge M tolerance class Wiper edge technology 0.05 - 0.25 mm/r cutting feed 30 life cycle state Negative basic shape inserts for high-performance turning Double sided inserts with strong edges Lever clamping for wet machining, RC-clamping for dry machining and short chip materials, Wedge clamp for improved accessibility Precision nozzles and optimized geometries for high precision coolant machining Dedicated grades and geometries for all applications and materials Productive solution with wiper and Xcel technologies Tools featuring high precision coolant for excellent chip breaking Reliable and secure machining, even in roughing applications Suitable for internal turning of large diameter bores, finishing to heavy roughing, railway wheel turning and bar peeling
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | CNMG 431-WF 1025 |
| Catalog Number | 5724061 |
| Corner Radius | 0.0156 in |
| Country of Origin | JP |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 0.2029 in |
| Included Angle | 80 deg |
| ISO Code | CNMG 12 04 04-WF 1025 |
| Length | 0.5077 in |
| Relief Angle | CNMG-WF |
| Series | T-Max® P |
| Thickness | 0.1874 in |
| Type | 2-Sided |
| UPC 11 | 69826207835 |
| Width | 0.396 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | WF |
| Inscribed Circle | 1/2 in |
| Insert Size | CNMG 431-WF 1025 |
| Insert Style | CNMG-WF |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M |
| Maximum Depth of Cut | 0.4 mm |
| Shape | C-80 deg Diamond |
| 0 deg major clearance |
| E cutting edge condition |
| 4 cutting edges |
| Straight hole and non-flat surface clamping interface |
| 95 deg cutting edge |
| 12.49 mm L effective cutting edge |
| M tolerance class |
| Wiper edge technology |
| 0.05 - 0.25 mm/r cutting feed |
| 30 life cycle state |
| Negative basic shape inserts for high-performance turning |
| Double sided inserts with strong edges |
| Lever clamping for wet machining, RC-clamping for dry machining and short chip materials, Wedge clamp for improved accessibility |
| Precision nozzles and optimized geometries for high precision coolant machining |
| Dedicated grades and geometries for all applications and materials |
| Productive solution with wiper and Xcel technologies |
| Tools featuring high precision coolant for excellent chip breaking |
| Reliable and secure machining, even in roughing applications |
| Suitable for internal turning of large diameter bores, finishing to heavy roughing, railway wheel turning and bar peeling |