or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5724004 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 2(1.5)1-MF 1125, C-80 deg Diamond, CCMT Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5724004 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 2(1.5)1-MF 1125, C-80 deg Diamond, CCMT Insert
SKU603975
MFGR #5724004
Your Cost: $12.13/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 1.7 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 0.0937 in Thickness, 0.2538 in Length, MF Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1125, ANSI Code: CCMT 2(1.5)1-MF 1125, ISO Code: CCMT 06 02 04-MF 1125, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 1.7 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 0.0937 in Thickness, 0.2538 in Length, MF Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1125, ANSI Code: CCMT 2(1.5)1-MF 1125, ISO Code: CCMT 06 02 04-MF 1125, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Alternate Catalog Number CCMT 2(1.5)1-MF 1125 ANSI Code CCMT 2(1.5)1-MF 1125 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5724004 Chipbreaker MF Country of Origin US Cutting Direction Neutral Finish PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated For Use On Stainless Steel and Heat Resistant Super Alloys and Titanium Gross Weight Per Pack 5.7500 lb Inscribed Circle 1/4 in Insert Size 2(1.5)1 Insert Style CCMT ISO Code CCMT 06 02 04-MF 1125 Item Group 120 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1125 Material Carbide Material Grade M, S Maximum Depth of Cut 1.7 mm Rake Positive Seat Size 06 Series CoroTurn® 107 Shape Diamond Stock Status NONSTOCK UPC 11 69826243330 UPC 12 69826243330
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CCMT 2(1.5)1-MF 1125 |
| ANSI Code | CCMT 2(1.5)1-MF 1125 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5724004 |
| Chipbreaker | MF |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated |
| For Use On | Stainless Steel and Heat Resistant Super Alloys and Titanium |
| Gross Weight Per Pack | 5.7500 lb |
| Inscribed Circle | 1/4 in |
| Insert Size | 2(1.5)1 |
| Insert Style | CCMT |
| ISO Code | CCMT 06 02 04-MF 1125 |
| Item Group | 120 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1125 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, S |
| Maximum Depth of Cut | 1.7 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 06 |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UPC 11 | 69826243330 |
| UPC 12 | 69826243330 |