or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5723343 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)1-KM H13A, C-80 deg Diamond
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5723343 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, CCMT 3(2.5)1-KM H13A, C-80 deg Diamond
SKU243980
MFGR #5723343
Your Cost: $10.32/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 3 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, KM Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: CCMT 3(2.5)1-KM H13A, ISO Code: CCMT 09 T3 04-KM H13A, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/S
Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, CCMT Insert, C-80 deg Diamond, 3 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, KM Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: CCMT 3(2.5)1-KM H13A, ISO Code: CCMT 09 T3 04-KM H13A, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/S
Alternate Catalog Number CCMT 3(2.5)1-KM H13A ANSI Code CCMT 3(2.5)1-KM H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5723343 Chipbreaker KM Country of Origin US Cutting Direction Neutral Finish Uncoated For Use On Cast Iron, Non-Ferrous Metals, Heat Resistant Super Alloys and Titanium Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 3(2.5)1 Insert Style CCMT ISO Code CCMT 09 T3 04-KM H13A Item Group 120 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade K, N, S Maximum Depth of Cut 3 mm Rake Positive Seat Size 09 Series CoroTurn® 107 Shape Diamond Stock Status NONSTOCK UPC 11 69826210800 UPC 12 69826210800
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CCMT 3(2.5)1-KM H13A |
| ANSI Code | CCMT 3(2.5)1-KM H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5723343 |
| Chipbreaker | KM |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | Uncoated |
| For Use On | Cast Iron, Non-Ferrous Metals, Heat Resistant Super Alloys and Titanium |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 3(2.5)1 |
| Insert Style | CCMT |
| ISO Code | CCMT 09 T3 04-KM H13A |
| Item Group | 120 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, N, S |
| Maximum Depth of Cut | 3 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 09 |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UPC 11 | 69826210800 |
| UPC 12 | 69826210800 |