or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5723286 CoroTurn® 107 1-Sided Turning Insert, CCMT 3(2.5)1-MF 1025, C-80 deg Diamond, CCMT-MF Insert, 1025
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5723286 CoroTurn® 107 1-Sided Turning Insert, CCMT 3(2.5)1-MF 1025, C-80 deg Diamond, CCMT-MF Insert, 1025
SKU80281
MFGR #5723286
Your Cost: $11.50/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, 1-Sided, Series: CoroTurn® 107, CCMT-MF Insert, C-80 deg Diamond, 0.35 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, MF Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1025, ANSI Code: CCMT 3(2.5)1-MF 1025, ISO Code: CCMT 09 T3 04-MF 1025, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/S
Sandvik Coromant Turning Insert, 1-Sided, Series: CoroTurn® 107, CCMT-MF Insert, C-80 deg Diamond, 0.35 mm Maximum Depth of Cut, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.3807 in Length, MF Chipbreaker, 0.0156 in Corner Radius, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1025, ANSI Code: CCMT 3(2.5)1-MF 1025, ISO Code: CCMT 09 T3 04-MF 1025, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/S
ANSI Code CCMT 3(2.5)1-MF 1025 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5723286 Chipbreaker MF Country of Origin US Cutting Direction Neutral Finish PVD-TiAlN+TiN Coated For Use On Stainless Steel and Heat Resistant Super Alloys and Titanium Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 3(2.5)1 Insert Style CCMT ISO Code CCMT 09 T3 04-MF 1025 Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Manufacturer's Grade 1025 Material Carbide Material Grade M, S Maximum Depth of Cut 2 mm Rake Positive Seat Size 09 Series CoroTurn® 107 Shape Diamond Stock Status NONSTOCK UPC 11 69826212154 UPC 12 69826212154
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| ANSI Code | CCMT 3(2.5)1-MF 1025 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5723286 |
| Chipbreaker | MF |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | PVD-TiAlN+TiN Coated |
| For Use On | Stainless Steel and Heat Resistant Super Alloys and Titanium |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 3(2.5)1 |
| Insert Style | CCMT |
| ISO Code | CCMT 09 T3 04-MF 1025 |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, S |
| Maximum Depth of Cut | 2 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 09 |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UPC 11 | 69826212154 |
| UPC 12 | 69826212154 |