or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5722583 T-Max® Q-Cut Positive Geometry, 10 in Cutting, Neutral, 0.204 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5722583 T-Max® Q-Cut Positive Geometry, 10 in Cutting, Neutral, 0.204 in Max Depth of Cut
SKU1247125
MFGR #5722583
Your Cost: $1,860.95/ea
Sandvik Coromant Slitting Cutter, Positive Geometry, Series: T-Max® Q-Cut, 10 in Cutting Dia, 0.204 in Maximum Depth of Cut, 21 Inserts, 2 in Shank Dia, Neutral Cutting, ANSI Code: A330.20-254050-250, ISO Code: A330.20-254050-250
Sandvik Coromant Slitting Cutter, Positive Geometry, Series: T-Max® Q-Cut, 10 in Cutting Dia, 0.204 in Maximum Depth of Cut, 21 Inserts, 2 in Shank Dia, Neutral Cutting, ANSI Code: A330.20-254050-250, ISO Code: A330.20-254050-250
ANSI Code A330.20-254050-250 Catalog Number 5722583 Country of Origin SE Cutting Direction Neutral Gross Weight Per Pack 4.8800 lb ISO Code A330.20-254050-250 Number of Inserts 21 Series T-Max® Q-Cut Shank Diameter 2 in UPC 11 69826249801 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Diameter 10 in Maximum Depth of Cut 0.204 in Type Positive Geometry Bore with keyway mounting One keyway 3.556 in D slot 1/2 in W keyway 250 r/min cutting feed 50 mm seat 0.394 in W hub 90 deg cutting 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | A330.20-254050-250 |
| Catalog Number | 5722583 |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Neutral |
| Gross Weight Per Pack | 4.8800 lb |
| ISO Code | A330.20-254050-250 |
| Number of Inserts | 21 |
| Series | T-Max® Q-Cut |
| Shank Diameter | 2 in |
| UPC 11 | 69826249801 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Diameter | 10 in |
| Maximum Depth of Cut | 0.204 in |
| Type | Positive Geometry |
| Bore with keyway mounting |
| One keyway |
| 3.556 in D slot |
| 1/2 in W keyway |
| 250 r/min cutting feed |
| 50 mm seat |
| 0.394 in W hub |
| 90 deg cutting |
| 20 life cycle state |