or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5722582 T-Max® Q-Cut Positive Geometry, 10 in Cutting, 0.164 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5722582 T-Max® Q-Cut Positive Geometry, 10 in Cutting, 0.164 in Max Depth of Cut
SKU1247121
MFGR #5722582
Your Cost: $1,956.05/ea
Sandvik Coromant Slitting Cutter, Positive Geometry, Series: T-Max® Q-Cut, 10 in Cutting Dia, 0.164 in Maximum Depth of Cut, 21 Inserts, 2 in Shank Dia, ANSI Code: A330.20-254040-240, ISO Code: A330.20-254040-240
Sandvik Coromant Slitting Cutter, Positive Geometry, Series: T-Max® Q-Cut, 10 in Cutting Dia, 0.164 in Maximum Depth of Cut, 21 Inserts, 2 in Shank Dia, ANSI Code: A330.20-254040-240, ISO Code: A330.20-254040-240
ANSI Code A330.20-254040-240 Catalog Number 5722582 Country of Origin SE Gross Weight Per Pack 3.3500 lb ISO Code A330.20-254040-240 Number of Inserts 21 Series T-Max® Q-Cut Shank Diameter 2 in UPC 11 69826249587 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Diameter 10 in Maximum Depth of Cut 0.164 in Type Positive Geometry Bore with keyway mounting One keyway 3.567 in D slot 1/2 in W keyway 320 r/min cutting feed 40 mm seat 0.315 in W hub 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | A330.20-254040-240 |
| Catalog Number | 5722582 |
| Country of Origin | SE |
| Gross Weight Per Pack | 3.3500 lb |
| ISO Code | A330.20-254040-240 |
| Number of Inserts | 21 |
| Series | T-Max® Q-Cut |
| Shank Diameter | 2 in |
| UPC 11 | 69826249587 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Diameter | 10 in |
| Maximum Depth of Cut | 0.164 in |
| Type | Positive Geometry |
| Bore with keyway mounting |
| One keyway |
| 3.567 in D slot |
| 1/2 in W keyway |
| 320 r/min cutting feed |
| 40 mm seat |
| 0.315 in W hub |
| 20 life cycle state |