or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5721369 CoroTurn® 111 Boring Bar, 0.4133 in Min, 4 in OAL, Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5721369 CoroTurn® 111 Boring Bar, 0.4133 in Min, 4 in OAL, Right Hand
SKU1254081
MFGR #5721369
Your Cost: $225.33/ea
Sandvik Coromant Boring Bar, Series: CoroTurn® 111, 0.4133 in Minimum Bore Dia, 4 in Overall Length, 5/16 in Shank Dia, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: WPMT 02 01 02, Trigon Insert, Steel
Sandvik Coromant Boring Bar, Series: CoroTurn® 111, 0.4133 in Minimum Bore Dia, 4 in Overall Length, 5/16 in Shank Dia, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: WPMT 02 01 02, Trigon Insert, Steel
Alternate Catalog Number A05H-SWLPR 1.2 Catalog Number 5721369 Country of Origin US Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Insert Screw 101.6 mm Insert Thickness CoroTurn® 111 Item Group 480 Maximum Bore Diameter CoroTurn® 111 Overall Length 4 in Series CoroTurn® 111 Shank Type WPMT 02 01 02 UPC 11 69826220322 Width Offset 7.9375 mm Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Insert Compatibility WPMT 02 01 02 Insert Shape Trigon Material Steel Maximum Bore Depth 7.9375 mm Minimum Bore Diameter 0.4133 in Shank Diameter 5/16 in Type Right Hand 20 life cycle state Cylindrical shank with 3 flats adaptive interface 0 deg body at machine side and workpiece side 7.9375 mm Dia body Axial concentric coolant entry 10 bar coolant 40 - 60 insert screw clamping interface Axial inclined coolant exit 2 deg orthogonal rake 6.9088 mm H shank 95 deg cutting edge -9.25 deg inclination 101.6 mm L functional 11.90625 - 31.75 mm overhang -5 deg lead 0 deg maximum ramping 0.6 Nm torque A..SWLPR/L style 5.5626 mm W functional ANSI Code: A05H-SWLPR 1.2
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | A05H-SWLPR 1.2 |
| Catalog Number | 5721369 |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Insert Screw | 101.6 mm |
| Insert Thickness | CoroTurn® 111 |
| Item Group | 480 |
| Maximum Bore Diameter | CoroTurn® 111 |
| Overall Length | 4 in |
| Series | CoroTurn® 111 |
| Shank Type | WPMT 02 01 02 |
| UPC 11 | 69826220322 |
| Width Offset | 7.9375 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Insert Compatibility | WPMT 02 01 02 |
| Insert Shape | Trigon |
| Material | Steel |
| Maximum Bore Depth | 7.9375 mm |
| Minimum Bore Diameter | 0.4133 in |
| Shank Diameter | 5/16 in |
| Type | Right Hand |
| 20 life cycle state |
| Cylindrical shank with 3 flats adaptive interface |
| 0 deg body at machine side and workpiece side |
| 7.9375 mm Dia body |
| Axial concentric coolant entry |
| 10 bar coolant |
| 40 - 60 insert screw clamping interface |
| Axial inclined coolant exit |
| 2 deg orthogonal rake |
| 6.9088 mm H shank |
| 95 deg cutting edge |
| -9.25 deg inclination |
| 101.6 mm L functional |
| 11.90625 - 31.75 mm overhang |
| -5 deg lead |
| 0 deg maximum ramping |
| 0.6 Nm torque |
| A..SWLPR/L style |
| 5.5626 mm W functional |
| ANSI Code: A05H-SWLPR 1.2 |