or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5721349 CoroTurn® 107 Indexable Boring Bar, 0.8503 in Min, 8 in OAL, Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5721349 CoroTurn® 107 Indexable Boring Bar, 0.8503 in Min, 8 in OAL, Right Hand
SKU411844
MFGR #5721349
Your Cost: $223.00/ea
Sandvik Coromant Indexable Boring Bar, Series: CoroTurn® 107, 0.8503 in Minimum Bore Dia, 2-1/2 in Maximum Bore Depth, 8 in Overall Length, 5/8 in Shank Dia, Cylindrical Shank, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: DCMT 07 02 04 (MIIDM), DCMT 2(1.5)1 (MIIDN), D-55 deg Diamond Insert, 1/4 in Insert Inscribed Circle, 0.093 in Insert Thickness, 1/2 in Width Offset, Steel
Sandvik Coromant Indexable Boring Bar, Series: CoroTurn® 107, 0.8503 in Minimum Bore Dia, 2-1/2 in Maximum Bore Depth, 8 in Overall Length, 5/8 in Shank Dia, Cylindrical Shank, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: DCMT 07 02 04 (MIIDM), DCMT 2(1.5)1 (MIIDN), D-55 deg Diamond Insert, 1/4 in Insert Inscribed Circle, 0.093 in Insert Thickness, 1/2 in Width Offset, Steel
Alternate Catalog Number A10R-SDUCR 2-R Catalog Number 5721349 Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.6600 lb Insert Screw 5763193 Insert Thickness 0.094 in Item Group 210 Overall Length 8 in Series CoroTurn® 107 Shank Type Cylindrical Toolholder Style A..SDUCR -R UPC 11 69826237005 UPC 12 69826237005 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Hand of Holder Right Insert Compatibility DCMT 07 02 04 Insert Shape 55 deg Diamond Material Steel Maximum Bore Depth 2-1/2 in Minimum Bore Diameter 0.85 in Shank Diameter 5/8 in Through Coolant Yes Screw clamp design of CoroTurn® 107 ensures stability and unobstructed chip flow while turning, it is easy to handle, clean and maintain|Tool holders are equipped with nozzles that direct precision coolant right at the insert edge to boost process security and provide excellent chip control|When turning internally or machining slender components, you can rely on the super sharp cutting edges of CoroTurn® 107|The low cutting forces and precision coolant combined with a broad range of inserts ensures high quality surface finish|Wiper geometries available for high feeds and high quality surface finish|Ground, super sharp insert offer for exceptional surface finish|Holders with conventional and precision coolant design 0 deg body workpiece side Axial concentric coolant entry Axial inclined coolant exit 0 deg orthogonal rake 145.038 lbf/sq-in coolant pressure 93 deg cutting edge -3.6976 deg inclination 20 life cycle state Coolant through -3 deg lead 27 deg maximum ramping 0.9 Nm torque 40 - 60 deg insert screw clamping 1/4 in insert seat ANSI Code: A10R-SDUCR 2-R ISO Code: A10R-SDUCR 2-R
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | A10R-SDUCR 2-R |
| Catalog Number | 5721349 |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.6600 lb |
| Insert Screw | 5763193 |
| Insert Thickness | 0.094 in |
| Item Group | 210 |
| Overall Length | 8 in |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shank Type | Cylindrical |
| Toolholder Style | A..SDUCR -R |
| UPC 11 | 69826237005 |
| UPC 12 | 69826237005 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Hand of Holder | Right |
| Insert Compatibility | DCMT 07 02 04 |
| Insert Shape | 55 deg Diamond |
| Material | Steel |
| Maximum Bore Depth | 2-1/2 in |
| Minimum Bore Diameter | 0.85 in |
| Shank Diameter | 5/8 in |
| Through Coolant | Yes |
| Screw clamp design of CoroTurn® 107 ensures stability and unobstructed chip flow while turning, it is easy to handle, clean and maintain|Tool holders are equipped with nozzles that direct precision coolant right at the insert edge to boost process security and provide excellent chip control|When turning internally or machining slender components, you can rely on the super sharp cutting edges of CoroTurn® 107|The low cutting forces and precision coolant combined with a broad range of inserts ensures high quality surface finish|Wiper geometries available for high feeds and high quality surface finish|Ground, super sharp insert offer for exceptional surface finish|Holders with conventional and precision coolant design |
| 0 deg body workpiece side |
| Axial concentric coolant entry |
| Axial inclined coolant exit |
| 0 deg orthogonal rake |
| 145.038 lbf/sq-in coolant pressure |
| 93 deg cutting edge |
| -3.6976 deg inclination |
| 20 life cycle state |
| Coolant through |
| -3 deg lead |
| 27 deg maximum ramping |
| 0.9 Nm torque |
| 40 - 60 deg insert screw clamping |
| 1/4 in insert seat |
| ANSI Code: A10R-SDUCR 2-R |
| ISO Code: A10R-SDUCR 2-R |