or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5721244 CoroMill® 216 Milling Insert, APMT 16 04 08-M 4240 ANSI, A-85 deg Parallelogram, APMT Insert, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5721244 CoroMill® 216 Milling Insert, APMT 16 04 08-M 4240 ANSI, A-85 deg Parallelogram, APMT Insert, Carbide
SKU501274
MFGR #5721244
$/ea
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 216, APMT Insert, A-85 deg Parallelogram, 0.364 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.3641 in Width, 0.63 in Length, WHX Chipbreaker, 0.0314 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4240, ANSI Code: APMT 16 04 08-M 4240, ISO Code: APMT 16 04 08-M 4240, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 216, APMT Insert, A-85 deg Parallelogram, 0.364 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.3641 in Width, 0.63 in Length, WHX Chipbreaker, 0.0314 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1732 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4240, ANSI Code: APMT 16 04 08-M 4240, ISO Code: APMT 16 04 08-M 4240, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/M/P
ANSI Code APMT 16 04 08-M 4240 Catalog Number 5721244 Corner Radius 0.0314 in Country of Origin FR Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 0.1732 in ISO Code APMT 16 04 08-M 4240 Lead Angle 90 ° Length 0.629 in Material Application Cast Iron, Stainless Steel and Steel Series CoroMill® 216 Thickness 0.187 in Type Single Sided UPC 11 69826243285 UPC 12 69826243285 Width 0.3641 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Chipbreaker WHX Inscribed Circle 0.364 in Insert Size 1604 Insert Style APMT Manufacturer's Grade 4240 Material Carbide Material Grade K, M, P Rake Positive Shape Parallelogram Maximum security and reliability|High metal removal rate|Easy to apply|For rough and semi-finish profiling 11 deg clearance 16 mm D cutting 85 deg included 16 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 2 corner E cutting edge condition 2 cutting edge Screw clamp mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | APMT 16 04 08-M 4240 |
| Catalog Number | 5721244 |
| Corner Radius | 0.0314 in |
| Country of Origin | FR |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 0.1732 in |
| ISO Code | APMT 16 04 08-M 4240 |
| Lead Angle | 90 ° |
| Length | 0.629 in |
| Material Application | Cast Iron, Stainless Steel and Steel |
| Series | CoroMill® 216 |
| Thickness | 0.187 in |
| Type | Single Sided |
| UPC 11 | 69826243285 |
| UPC 12 | 69826243285 |
| Width | 0.3641 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Chipbreaker | WHX |
| Inscribed Circle | 0.364 in |
| Insert Size | 1604 |
| Insert Style | APMT |
| Manufacturer's Grade | 4240 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, M, P |
| Rake | Positive |
| Shape | Parallelogram |
| Maximum security and reliability|High metal removal rate|Easy to apply|For rough and semi-finish profiling |
| 11 deg clearance |
| 16 mm D cutting |
| 85 deg included |
| 16 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 2 corner |
| E cutting edge condition |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |