SWITCH,SNAPCONN,3W,20A120/277V,WH,NA
Custom_Product_Images_Illustration
SKU782612
MFGR #SNAP1223WNA
Wiring Device-Kellems SNAPConnect® Toggle Switch, 3-Way Heavy Duty, 120/277 VAC, 20 A, 1/2 hp, Toggle, Screw Terminal, 50000 Operating Cycles, Thermoplastic, White, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Temperature, 4.18 in H x 1.3 in W x 1.74 in D
Action
SPDT
Actuator
Toggle
Application
SNAPConnect Heavy Duty
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
SNAP1223WNA
Color
White
Connection
Connectorized
Contact Rating
Per UL 20
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
4.18 in L x 1.3 in W x 1.74 in H
Enclosure
None
Environmental Conditions
Indoor Dry unless protected by additional means ° C
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.1500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.07
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.64 in
Height [Metric]
4.1656 cm
Insulation
None
Length
4.22 in
Length [Metric]
10.7188 cm
Material
Thermoplastic
Mounting
Screw Mount
Number Of Poles
1
Operating Cycles
50000
Operating Temperature
Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact
Returnable
N
Size
4.18 in x 1.3 in x 1.74 in
Standard
UL LISTED
Standards
UL Listed
Sub Brand
SNAPConnect Series
Switch Type
Toggle
Terminal Type
Screw
Type
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
5,540 W
Width
1.90 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Manufacturer
Hubbell
Amperage Rating
20 A
Contact Configuration
Two Position
Power Rating
1 to 2 hp
Voltage Rating
120 to 277 VAC