or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SUP BS-TRAK, BASE & COVER, 5 FT
SKU91709
MFGR #PS3BC5
Your Cost: $22.53/ea
List: POLYTRAK® Non-metallic surface raceway is a complete system that includes raceway, fittings, boxes and devices. Sizes range from single channel PREMISETRAK® to three channel. Super BASETRAK® for all types of surface raceway requirements. Single and two channel latching raceways are dual-rated for both power and data applications, reducing inventory requirements.
POLYTRAK® Non-metallic surface raceway is a complete system that includes raceway, fittings, boxes and devices. Sizes range from single channel PREMISETRAK® to three channel. Super BASETRAK® for all types of surface raceway requirements. Single and two channel latching raceways are dual-rated for both power and data applications, reducing inventory requirements.
Application 5' Base and Cover ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number PS3BC5 Color Off-White Construction Extruded Plastic Country of Origin US Cover Type Removable Currency USD Enclosure NEMA 1 Rating EU RoHS Indicator Y Finish Office White Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic NEMA Rating 1 Nominal Cross Section 10.58 Square Inches Non Hazardous Location Non Hazardous Number of Channels 3 Series PS3 Standard CSA Standard C22.2 no. 62;E118895 / E119190;UL Standard UL 5A Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 5A, File No. E253976, E253830, E253833, CSA C22.2 No. 63 File No. LR87514, NEC Article 381, TIA, EIA-569B, UL94V-0 Flammability, NEMA 1 Stock Status NONSTOCK Straight Section Length 5' Base and Cover Sub Brand Non-Metallic Raceway Products Type Standard UNSPSC 39131710 UPC 11 78358509005 UPC 12 783585090054 Voltage Rating 600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | 5' Base and Cover |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PS3BC5 |
| Color | Off-White |
| Construction | Extruded Plastic |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Removable |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1 Rating |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Office White |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Rating | 1 |
| Nominal Cross Section | 10.58 Square Inches |
| Non Hazardous Location | Non Hazardous |
| Number of Channels | 3 |
| Series | PS3 |
| Standard | CSA Standard C22.2 no. 62;E118895 / E119190;UL Standard UL 5A |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 5A, File No. E253976, E253830, E253833, CSA C22.2 No. 63 File No. LR87514, NEC Article 381, TIA, EIA-569B, UL94V-0 Flammability, NEMA 1 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Straight Section Length | 5' Base and Cover |
| Sub Brand | Non-Metallic Raceway Products |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78358509005 |
| UPC 12 | 783585090054 |
| Voltage Rating | 600 VAC |