or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SQD SSP3A250BDT SSR 3 Phase 50A@48-
SKU1036316
MFGR #SSP3A250BDT
$/ea
Schneider Electric SSP3A250BDT SSR 3 Phase 50A48-530VAC ZC, 4-32VDC ThermPad,-40...80 deg.C,Zelio Relay,panel,solid state relay
Schneider Electric SSP3A250BDT SSR 3 Phase 50A48-530VAC ZC, 4-32VDC ThermPad,-40...80 deg.C,Zelio Relay,panel,solid state relay
Alternate Catalog Number SSP3A250BDT Amperage Rating 50 Application 1.11 KW 40-40 A°C 120 V AC-2.22 KW 40-40 A°C 240 V AC-5.55 KW 40-40 A°C 480 V AC-6.47 KW 40-40 A°C 530 V AC,1.5 HP 40 A°C 120 V AC-3 HP 40 A°C 240 V AC-7.5 HP 40 A°C 480 V AC-8.8 HP 40 A°C 530 V AC ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number SSP3A250BDT Coil Voltage 4 to 32 Connection SCREW TERMINALS 1 X 0.2...1 X 2.5 MMA², AWG 24...AWG 14) INPUT-SCREW TERMINALS 1 X 1.5...1 X 10 MMA², AWG 16...AWG 8) OUTPUT Contact Form SPST 1NO Country of Origin US Currency USD Depth 1.6142 in Dimensions 101.3 mm W x 35.4 mm D x 79.7 mm H Display Type Green LED Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 26.11 Gross Volume per Pack Metric 427.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 277.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 4.5000 in Height [Metric] 4.0000 cm Input Control Voltage 4...32 V DC Isolation 4 KV AC INPUT/OUTPUT-4 KV AC INPUT OR OUTPUT TO CASE Item Group 22375 Length 11.6000 in Length [Metric] 12.0000 cm Line Voltage 48...530 V AC Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267287200&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Number Of Poles 1 Operating Temperature -40-80 A°C Returnable N Series SSP3 Size 1.39 in Standard CE,IEC 60950-1-IEC 62314-IEC 61000,IP20,UL-CSA-REACH-ROHS,V0 UL 94 Stock Status NONSTOCK Sub Brand SSP Substitute Product Catalog Number SSRHP05 Temperature Rating -40 to 80 Terminal Type Screw Type 3-Phase Zero Voltage Switching UNSPSC 39122333 Width 8.1000 in Width [Metric] 8.5000 cm 1.11 KW 40-40 A°C 120 V AC-2.22 KW 40-40 A°C 240 V AC-5.55 KW 40-40 A°C 480 V AC-6.47 KW 40-40 A°C 530 V AC,1.5 HP 40 A°C 120 V AC-3 HP 40 A°C 240 V AC-7.5 HP 40 A°C 480 V AC-8.8 HP 40 A°C 530 V AC LED, GREEN INPUT,ZERO VOLTAGE SWITCHING
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SSP3A250BDT |
| Amperage Rating | 50 |
| Application | 1.11 KW 40-40 A°C 120 V AC-2.22 KW 40-40 A°C 240 V AC-5.55 KW 40-40 A°C 480 V AC-6.47 KW 40-40 A°C 530 V AC,1.5 HP 40 A°C 120 V AC-3 HP 40 A°C 240 V AC-7.5 HP 40 A°C 480 V AC-8.8 HP 40 A°C 530 V AC |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SSP3A250BDT |
| Coil Voltage | 4 to 32 |
| Connection | SCREW TERMINALS 1 X 0.2...1 X 2.5 MMA², AWG 24...AWG 14) INPUT-SCREW TERMINALS 1 X 1.5...1 X 10 MMA², AWG 16...AWG 8) OUTPUT |
| Contact Form | SPST 1NO |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 1.6142 in |
| Dimensions | 101.3 mm W x 35.4 mm D x 79.7 mm H |
| Display Type | Green LED |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 26.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 427.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 277.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 4.0000 cm |
| Input Control Voltage | 4...32 V DC |
| Isolation | 4 KV AC INPUT/OUTPUT-4 KV AC INPUT OR OUTPUT TO CASE |
| Item Group | 22375 |
| Length | 11.6000 in |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Line Voltage | 48...530 V AC |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267287200&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -40-80 A°C |
| Returnable | N |
| Series | SSP3 |
| Size | 1.39 in |
| Standard | CE,IEC 60950-1-IEC 62314-IEC 61000,IP20,UL-CSA-REACH-ROHS,V0 UL 94 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SSP |
| Substitute Product Catalog Number | SSRHP05 |
| Temperature Rating | -40 to 80 |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 3-Phase Zero Voltage Switching |
| UNSPSC | 39122333 |
| Width | 8.1000 in |
| Width [Metric] | 8.5000 cm |
| 1.11 KW 40-40 A°C 120 V AC-2.22 KW 40-40 A°C 240 V AC-5.55 KW 40-40 A°C 480 V AC-6.47 KW 40-40 A°C 530 V AC,1.5 HP 40 A°C 120 V AC-3 HP 40 A°C 240 V AC-7.5 HP 40 A°C 480 V AC-8.8 HP 40 A°C 530 V AC |
| LED, GREEN INPUT,ZERO VOLTAGE SWITCHING |