or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
SQD AK2GD5050 Cable duct2m50x50mm
Square D™
SQD AK2GD5050 Cable duct2m50x50mm
SKUPDW~11684989
MFGR #AK2GD5050
$/ea
Schneider Electric,Cable duct2m50x50mm,2000 mm,by screws-clip-on support,cable duct,cabling accessories,set of 8
Schneider Electric,Cable duct2m50x50mm,2000 mm,by screws-clip-on support,cable duct,cabling accessories,set of 8
Alternate Catalog Number AK2GD5050 Application Cabling accessories ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2GD5050 Color Gray RAL 7030) Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 237.90 Gross Volume per Pack Metric 3898.47 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.7700 lb Gross Weight per Pack Metric 527.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 5.0000 in Height [Metric] 4.5000 cm Item Group 22622 Length 200.0000 in Length [Metric] 200.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400634&lang=en-us Mounting Clip-on support;by screws Number Of Terminals 160 Returnable N Size 1.97 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0506-VDE 0660-DIN 43659,VO UL 94 Type CABLE DUCT UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 4.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material PVC (polyvinyl chloride) Width 5.0000 in CABLING ACCESSORIES SET OF 8
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2GD5050 |
| Application | Cabling accessories |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2GD5050 |
| Color | Gray RAL 7030) |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 237.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3898.47 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.7700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 527.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 4.5000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length | 200.0000 in |
| Length [Metric] | 200.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400634&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on support;by screws |
| Number Of Terminals | 160 |
| Returnable | N |
| Size | 1.97 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0506-VDE 0660-DIN 43659,VO UL 94 |
| Type | CABLE DUCT |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 4.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | PVC (polyvinyl chloride) |
| Width | 5.0000 in |
| CABLING ACCESSORIES |
| SET OF 8 |