or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SQD AK2CD75 Cover 2m75x50mmand75x75
SKUPDW~11684981
MFGR #AK2CD75
$/ea
Schneider Electric,Cover 2m75x50mmand75x75mm,2000 mm,cabling accessories,cover,set of 8
Schneider Electric,Cover 2m75x50mmand75x75mm,2000 mm,cabling accessories,cover,set of 8
Alternate Catalog Number AK2CD75 Application Cabling accessories ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2CD75 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 118.50 Gross Volume per Pack Metric 1941.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 4.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 423.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height [Metric] 200.0000 cm Item Group 22622 Length [Metric] 3.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400382&lang=en-us Mounting Cable duct 75 mm Returnable Y Size 78.74 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0660-VDE 0506-DIN 43659,VO UL 94 Type Cover UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 8.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray RAL 7030) Height 1.0000 in Length 200.0000 in Material PVC (polyvinyl chloride) Width 7.5000 in CABLING ACCESSORIES SET OF 8
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2CD75 |
| Application | Cabling accessories |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2CD75 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 118.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1941.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 4.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 423.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height [Metric] | 200.0000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length [Metric] | 3.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400382&lang=en-us |
| Mounting | Cable duct 75 mm |
| Returnable | Y |
| Size | 78.74 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0660-VDE 0506-DIN 43659,VO UL 94 |
| Type | Cover |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray RAL 7030) |
| Height | 1.0000 in |
| Length | 200.0000 in |
| Material | PVC (polyvinyl chloride) |
| Width | 7.5000 in |
| CABLING ACCESSORIES |
| SET OF 8 |