or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SPLICE BOX, 1-G, DEAD END, 1/2" HUB
SKU191779
MFGR #SWB1
Your Cost: $111.51/ea
Wiring Device-Kellems Back Box, Explosionproof Splice, Series: SWB, 4.63 in Height, 3 in Width, 2-1/4 in Depth, Cast Aluminum, Metallic, Threaded
Wiring Device-Kellems Back Box, Explosionproof Splice, Series: SWB, 4.63 in Height, 3 in Width, 2-1/4 in Depth, Cast Aluminum, Metallic, Threaded
Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Through Hub Catalog Number SWB1 Color Metallic Construction Cast Country of Origin US Currency USD Depth 2-1/4 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 3.70 in Height [Metric] 9.3980 cm Length 7.30 in Length [Metric] 18.5420 cm Manufacturer Hubbell Material Aluminum Mounting Mounting Screws Returnable Y Series SWB Standard UL LISTED Standards UL 514CSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Straight Blade Devices Type Explosion Proof Splice Box UNSPSC 39121332 UPC 11 78358541205 UPC 12 783585412054 Width 3.80 in Width [Metric] 9.6520 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Hub |
| Catalog Number | SWB1 |
| Color | Metallic |
| Construction | Cast |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 2-1/4 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 3.70 in |
| Height [Metric] | 9.3980 cm |
| Length | 7.30 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Mounting Screws |
| Returnable | Y |
| Series | SWB |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | UL 514CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Type | Explosion Proof Splice Box |
| UNSPSC | 39121332 |
| UPC 11 | 78358541205 |
| UPC 12 | 783585412054 |
| Width | 3.80 in |
| Width [Metric] | 9.6520 cm |