or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SPC®Re-Form® Multiwik® Flexible Absorbent Sock, 3 in Dia x 4 ft L, 40 gal, Cellulose
Custom_Product_Images_Illustration
SPC®Re-Form® Multiwik® Flexible Absorbent Sock, 3 in Dia x 4 ft L, 40 gal, Cellulose
SKU44929
MFGR #MS-50
Your Cost: $114.99/ea
SPC® Re-Form® Absorbent Sock, Flexible, Series: Multiwik®, 3 in Dia, 4 ft Length, 40 gal Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Cellulose, White
SPC® Re-Form® Absorbent Sock, Flexible, Series: Multiwik®, 3 in Dia, 4 ft Length, 40 gal Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Cellulose, White
Absorbs Universal - All Purpose Absorption Capacity 40 gal Alternate Catalog Number 107737 Application Absorbents and Spill Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MS-50 Color Brown Country of Origin US Currency USD Diameter 3 in EU RoHS Indicator N Fluids Absorbed Universal Gross Weight Per Pack 43.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 19.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 5603949030 Height 27.44 in Height [Metric] 69.6900 cm Length 25.12 in Length [Metric] 63.8175 cm Material Cellulose Outside Diameter 3 in Series Multiwik® Sorbent Type Flexi-Sock Standard EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii);OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii);OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Type All Purpose Flexi-Sock UNSPSC 47131904 UPC 11 66270683110 UPC 12 66270683110 Width 16.50 in Width [Metric] 41.9100 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Brady® SPC® Manufacturer Sorbent Products Co., Inc.
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Absorbs | Universal - All Purpose |
| Absorption Capacity | 40 gal |
| Alternate Catalog Number | 107737 |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MS-50 |
| Color | Brown |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Diameter | 3 in |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fluids Absorbed | Universal |
| Gross Weight Per Pack | 43.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 5603949030 |
| Height | 27.44 in |
| Height [Metric] | 69.6900 cm |
| Length | 25.12 in |
| Length [Metric] | 63.8175 cm |
| Material | Cellulose |
| Outside Diameter | 3 in |
| Series | Multiwik® |
| Sorbent Type | Flexi-Sock |
| Standard | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii);OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii);OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Type | All Purpose Flexi-Sock |
| UNSPSC | 47131904 |
| UPC 11 | 66270683110 |
| UPC 12 | 66270683110 |
| Width | 16.50 in |
| Width [Metric] | 41.9100 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Brady® SPC® |
| Manufacturer | Sorbent Products Co., Inc. |