or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Brady® SPC®
SPC® Re-Form® RFDP300 Medium Weight Absorbent Pad, 19 in L x 15 in W, 32 gal/bale Absorption, Meltblown/Polypropylene
Custom_Product_Images_Illustration
Brady® SPC®
SPC® Re-Form® RFDP300 Medium Weight Absorbent Pad, 19 in L x 15 in W, 32 gal/bale Absorption, Meltblown/Polypropylene
SKU706871
MFGR #RFDP300
Your Cost: $82.99/ea
SPC® Re-Form® Absorbent Pad, Medium Weight, 19 in Length, 15 in Width, 32 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Meltblown/Polypropylene, Gray
SPC® Re-Form® Absorbent Pad, Medium Weight, 19 in Length, 15 in Width, 32 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Meltblown/Polypropylene, Gray
Absorbs Universal Absorption Capacity 32 gal Alternate Catalog Number 113277 Application Absorbents and Spill Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RFDP300 Color Off-White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Fluids Absorbed Universal Gross Weight Per Pack 16.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.53 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 5603949030 Height 20.00 in Height [Metric] 50.8000 cm Length 20.00 in Length [Metric] 50.8000 cm Material Cellulose Perforations Perforated Sorbent Type Pad Standard EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120 (j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22 (a)(2) Sub Brand Re-Form® Thickness 2 PLY Type Mediumweight Perforated UNSPSC 47131909 UPC 11 66270689264 UPC 12 66270689264 Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Brady® SPC® Manufacturer Sorbent Products Co., Inc. Absorbents and Spill Control Fire-Retardant The new Re-Form® XPlus medium weight pads have the same absorbency capacity as Re-Form® plus with added meltblown coverstock on both sides, making it 20% stronger
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Absorbs | Universal |
| Absorption Capacity | 32 gal |
| Alternate Catalog Number | 113277 |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RFDP300 |
| Color | Off-White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fluids Absorbed | Universal |
| Gross Weight Per Pack | 16.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 5603949030 |
| Height | 20.00 in |
| Height [Metric] | 50.8000 cm |
| Length | 20.00 in |
| Length [Metric] | 50.8000 cm |
| Material | Cellulose |
| Perforations | Perforated |
| Sorbent Type | Pad |
| Standard | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120 (j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22 (a)(2) |
| Sub Brand | Re-Form® |
| Thickness | 2 PLY |
| Type | Mediumweight Perforated |
| UNSPSC | 47131909 |
| UPC 11 | 66270689264 |
| UPC 12 | 66270689264 |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Brady® SPC® |
| Manufacturer | Sorbent Products Co., Inc. |
| Absorbents and Spill Control |
| Fire-Retardant |
| The new Re-Form® XPlus medium weight pads have the same absorbency capacity as Re-Form® plus with added meltblown coverstock on both sides, making it 20% stronger |