or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Brady® SPC®
SPC® Re-Form® Plus RFP28-DP Heavyweight Absorbent Roll, 28-1/2 in W x 150 ft L, 62 gal/bale Absorption, Cellulose
Custom_Product_Images_Illustration
Brady® SPC®
SPC® Re-Form® Plus RFP28-DP Heavyweight Absorbent Roll, 28-1/2 in W x 150 ft L, 62 gal/bale Absorption, Cellulose
SKU466955
MFGR #RFP28-DP
Your Cost: $149.99/ea
SPC® Re-Form® Plus Absorbent Roll, Heavyweight, 150 ft Length, 28-1/2 in Width, 62 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Cellulose, Gray
SPC® Re-Form® Plus Absorbent Roll, Heavyweight, 150 ft Length, 28-1/2 in Width, 62 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Cellulose, Gray
Absorbs Universal Absorption Capacity 62 gal Alternate Catalog Number 110736 Application Absorbents and Spill Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RFP28-DP Color Off White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Fluids Absorbed Universal Gross Weight Per Pack 33.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 14.97 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 5603949030 Height 29.00 in Height [Metric] 73.6600 cm Length 24.00 in Length [Metric] 60.9600 cm Material Cellulose Perforations Perforated Sorbent Type Roll Standard EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Standards EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2)RoHS Complaint Sub Brand Re-Form® Type Heavy Weight UNSPSC 47131909 UPC 11 66270689201 UPC 12 66270689201 Width 24.00 in Width [Metric] 60.9600 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Brady® SPC® Manufacturer Sorbent Products Co., Inc. Absorbents and Spill Control Fire-Retardant Re-Form® Plus roll made with Re-Form® Plus Sorbent Material has the same absorbency performance as the basic Re-Form® material, but adds a spunbond coverstock making it ideal for handling foot traffic and wiping applications Double perforated For drips, spills, and wiping applications Perforated - use only what you need General Purpose
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Absorbs | Universal |
| Absorption Capacity | 62 gal |
| Alternate Catalog Number | 110736 |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RFP28-DP |
| Color | Off White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fluids Absorbed | Universal |
| Gross Weight Per Pack | 33.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 5603949030 |
| Height | 29.00 in |
| Height [Metric] | 73.6600 cm |
| Length | 24.00 in |
| Length [Metric] | 60.9600 cm |
| Material | Cellulose |
| Perforations | Perforated |
| Sorbent Type | Roll |
| Standard | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Standards | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2)RoHS Complaint |
| Sub Brand | Re-Form® |
| Type | Heavy Weight |
| UNSPSC | 47131909 |
| UPC 11 | 66270689201 |
| UPC 12 | 66270689201 |
| Width | 24.00 in |
| Width [Metric] | 60.9600 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Brady® SPC® |
| Manufacturer | Sorbent Products Co., Inc. |
| Absorbents and Spill Control |
| Fire-Retardant |
| Re-Form® Plus roll made with Re-Form® Plus Sorbent Material has the same absorbency performance as the basic Re-Form® material, but adds a spunbond coverstock making it ideal for handling foot traffic and wiping applications |
| Double perforated |
| For drips, spills, and wiping applications |
| Perforated - use only what you need |
| General Purpose |