or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SPC® Re-Form® Plus RFP100 2-Ply Heavyweight Absorbent Pad, 19 in L x 15 in W, 40 gal/bale Absorption, Polypropylene
Custom_Product_Images_Illustration
SPC® Re-Form® Plus RFP100 2-Ply Heavyweight Absorbent Pad, 19 in L x 15 in W, 40 gal/bale Absorption, Polypropylene
SKU463197
MFGR #RFP100
Your Cost: $84.99/ea
SPC® Re-Form® Plus Absorbent Pad, 2-Ply Heavyweight, 19 in Length, 15 in Width, 40 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Polypropylene, Gray
SPC® Re-Form® Plus Absorbent Pad, 2-Ply Heavyweight, 19 in Length, 15 in Width, 40 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Polypropylene, Gray
Absorbs Universal Absorption Capacity 40 gal Alternate Catalog Number 110732 Application Absorbents and Spill Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RFP100 Color Off White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Fluids Absorbed Universal Gross Weight Per Pack 19.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.85 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 5603949030 Height 25.00 in Height [Metric] 63.5000 cm Length 20.00 in Length [Metric] 50.8000 cm Material Cellulose Perforations Perforated Series Re-Form® Sorbent Type Pad Standard EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Standards EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2)RoHS Complaint Sub Brand Re-Form® Type Heavy UNSPSC 47131909 UPC 11 66270689197 UPC 12 66270689197 Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Brady® SPC® Manufacturer Sorbent Products Co., Inc. Absorbents and Spill Control Fire-Retardant Made with Re-Form® Plus Sorbent Material has the same absorbency performance as the basic Re-Form® material, but adds a spunbond coverstock making it ideal for handling foot traffic and wiping applications For drips, spills, and wiping applications Spunbond coverstock for additional durability Single perforated surface
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Absorbs | Universal |
| Absorption Capacity | 40 gal |
| Alternate Catalog Number | 110732 |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RFP100 |
| Color | Off White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fluids Absorbed | Universal |
| Gross Weight Per Pack | 19.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.85 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 5603949030 |
| Height | 25.00 in |
| Height [Metric] | 63.5000 cm |
| Length | 20.00 in |
| Length [Metric] | 50.8000 cm |
| Material | Cellulose |
| Perforations | Perforated |
| Series | Re-Form® |
| Sorbent Type | Pad |
| Standard | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Standards | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2)RoHS Complaint |
| Sub Brand | Re-Form® |
| Type | Heavy |
| UNSPSC | 47131909 |
| UPC 11 | 66270689197 |
| UPC 12 | 66270689197 |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Brady® SPC® |
| Manufacturer | Sorbent Products Co., Inc. |
| Absorbents and Spill Control |
| Fire-Retardant |
| Made with Re-Form® Plus Sorbent Material has the same absorbency performance as the basic Re-Form® material, but adds a spunbond coverstock making it ideal for handling foot traffic and wiping applications |
| For drips, spills, and wiping applications |
| Spunbond coverstock for additional durability |
| Single perforated surface |