or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SPC® MRO Plus® MRO350-DP Medium Weight Absorbent Roll, 30 in W x 150 ft L, 3-Ply THK, 38 gal/bale Absorption
Custom_Product_Images_Illustration
SPC® MRO Plus® MRO350-DP Medium Weight Absorbent Roll, 30 in W x 150 ft L, 3-Ply THK, 38 gal/bale Absorption
SKU393820
MFGR #MRO350-DP
Your Cost: $144.99/ea
SPC® MRO Plus® Absorbent Roll, Medium Weight, 150 ft Length, 30 in Width, 3-Ply Thickness, 38 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Oil and Water Based Fluid, Polypropylene, Gray
SPC® MRO Plus® Absorbent Roll, Medium Weight, 150 ft Length, 30 in Width, 3-Ply Thickness, 38 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Oil and Water Based Fluid, Polypropylene, Gray
Absorbs Universal Absorption Capacity 38 gal Alternate Catalog Number 107735 Application Absorbents and Spill Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MRO350-DP Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Fluids Absorbed Universal Gross Weight Per Pack 26.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 12.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 5603949090 Height 30.50 in Height [Metric] 77.4700 cm Length 17.31 in Length [Metric] 43.9750 cm Material Polypropylene Perforations Perforated Series MRO Plus® Sorbent Type Roll Standard EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Standards EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2)RoHS Complaint Sub Brand MRO Plus® Type Medium Weight UNSPSC 47131909 UPC 11 66270621187 UPC 12 66270621187 Width 17.25 in Width [Metric] 43.8150 cm Stock Status NONSTOCK Brand Brady® SPC® Manufacturer Sorbent Products Co., Inc.
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Absorbs | Universal |
| Absorption Capacity | 38 gal |
| Alternate Catalog Number | 107735 |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MRO350-DP |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fluids Absorbed | Universal |
| Gross Weight Per Pack | 26.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 5603949090 |
| Height | 30.50 in |
| Height [Metric] | 77.4700 cm |
| Length | 17.31 in |
| Length [Metric] | 43.9750 cm |
| Material | Polypropylene |
| Perforations | Perforated |
| Series | MRO Plus® |
| Sorbent Type | Roll |
| Standard | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Standards | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2)RoHS Complaint |
| Sub Brand | MRO Plus® |
| Type | Medium Weight |
| UNSPSC | 47131909 |
| UPC 11 | 66270621187 |
| UPC 12 | 66270621187 |
| Width | 17.25 in |
| Width [Metric] | 43.8150 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Brady® SPC® |
| Manufacturer | Sorbent Products Co., Inc. |