or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Brady® SPC®
SPC® BattleMat® BM30 Heavy Duty Absorbent Roll, 30 in W x 150 ft L, 52 gal/bale Absorption
Custom_Product_Images_Illustration
Brady® SPC®
SPC® BattleMat® BM30 Heavy Duty Absorbent Roll, 30 in W x 150 ft L, 52 gal/bale Absorption
SKU410202
MFGR #BM30
Your Cost: $279.99/ea
SPC® BattleMat® Absorbent Roll, Heavy Duty, 150 ft Length, 30 in Width, 52 gal/bale Absorption Capacity
SPC® BattleMat® Absorbent Roll, Heavy Duty, 150 ft Length, 30 in Width, 52 gal/bale Absorption Capacity
Absorbs Universal Alternate Catalog Number 107680 Application Absorbents and Spill Control ARRA Compliant C Brand Brady® SPC® Buy American Compliant C Catalog Number BM30 Color Gray Camo Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Fluids Absorbed Universal Gross Weight Per Pack 34.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 15.65 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 5603949090 Manufacturer Sorbent Products Co., Inc. Material Polypropylene Perforations Perforated Sorbent Type Roll Standard EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)/191.22(a)(2) Stock Status NONSTOCK Sub Brand BattleMat?® Type 3-Ply Dimpled Heavyweight Perforated UNSPSC 47131909 UPC 11 66270621146 UPC 12 66270621146 Width 17.25 in Width [Metric] 43.8150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Absorbs | Universal |
| Alternate Catalog Number | 107680 |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Brady® SPC® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BM30 |
| Color | Gray Camo |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fluids Absorbed | Universal |
| Gross Weight Per Pack | 34.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 5603949090 |
| Manufacturer | Sorbent Products Co., Inc. |
| Material | Polypropylene |
| Perforations | Perforated |
| Sorbent Type | Roll |
| Standard | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)/191.22(a)(2) |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | BattleMat?® |
| Type | 3-Ply Dimpled Heavyweight Perforated |
| UNSPSC | 47131909 |
| UPC 11 | 66270621146 |
| UPC 12 | 66270621146 |
| Width | 17.25 in |
| Width [Metric] | 43.8150 cm |