or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3TX7144-4E3 Octal Touch Safe Relay Socket, For Use With 3TX71 Series Plug-In Relay, 11 Pins
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3TX7144-4E3 Octal Touch Safe Relay Socket, For Use With 3TX71 Series Plug-In Relay, 11 Pins
SKU448265
MFGR #3TX7144-4E3
$/ea
SIEMENS 3TX7144-4E3 SOCKET RELAY
SIEMENS 3TX7144-4E3 SOCKET RELAY
Alternate Catalog Number US2:3TX7144-4E3 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3TX7144-4E3 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 6.09 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.5000 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 3.0000 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Siemens Number of Pins 11 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 3TX71 Series Plug-In Relay Type Octal Touch Safe UNSPSC 39122335 UPC 11 75455493665 UPC 12 754554936659 Width 1.5000 in Width [Metric] 3.8100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:3TX7144-4E3 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3TX7144-4E3 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 6.09 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.5000 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 3.0000 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number of Pins | 11 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 3TX71 Series Plug-In Relay |
| Type | Octal Touch Safe |
| UNSPSC | 39122335 |
| UPC 11 | 75455493665 |
| UPC 12 | 754554936659 |
| Width | 1.5000 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |