or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3TX7114-5LF13 Miniature Socket Relay, DPDT Contact Form, 120 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3TX7114-5LF13 Miniature Socket Relay, DPDT Contact Form, 120 VAC Coil
SKU203882
MFGR #3TX7114-5LF13
Your Cost: $32.86/ea
List: SIEMENS 3TX7114-5LF13 DPDT 10A RELAY
SIEMENS 3TX7114-5LF13 DPDT 10A RELAY
Alternate Catalog Number 3TX7114-5LF13 Amperage Rating 15 A ARRA Compliant C Base Square Base Type Plug-In/Square Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3TX7114-5LF13 Coil 120VAC Coil Voltage 120 VAC Contact Configuration DPDT Contact Form DPDT Contact Rating 12 A at 277/28 VAC, 15 A at 120 VAC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.1 in H x 1.62 in W x 0.83 in D Display Type LED Enclosure IP40 Enclosure Type IP40 Environmental Conditions Storage temp -40 to +85C, vibration up to 55Hz, shock to 10g, IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 14.97 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 2.0500 in Length [Metric] 5.2070 cm Manufacturer Siemens Mounting Plug-in to Base Mounting Type Plug-In Number of Pins 8 Operating Temperature -40 to +55C Power Rating 0.9 W Returnable Y Size 21x28x39mm Standard UL, CSA Standards UL ListedRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand SIRIUS Relays Temperature Rating -40 to 55 °C Type Premium Standard UNSPSC 39122326 UPC 11 75455476011 UPC 12 754554760117 Width 2.1000 in Width [Metric] 5.3340 cm Uses socket 3TX7144-1E6 or 3TX7144-4E6 12 A at 277 VAC, 15 A at 120 VAC, 12 A at 28 VAC contact rating 1/2 hp at 120 VAC, 1 hp at 240 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3TX7114-5LF13 |
| Amperage Rating | 15 A |
| ARRA Compliant | C |
| Base | Square |
| Base Type | Plug-In/Square |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3TX7114-5LF13 |
| Coil | 120VAC |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Form | DPDT |
| Contact Rating | 12 A at 277/28 VAC, 15 A at 120 VAC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.1 in H x 1.62 in W x 0.83 in D |
| Display Type | LED |
| Enclosure | IP40 |
| Enclosure Type | IP40 |
| Environmental Conditions | Storage temp -40 to +85C, vibration up to 55Hz, shock to 10g, IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 14.97 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 2.0500 in |
| Length [Metric] | 5.2070 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting | Plug-in to Base |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40 to +55C |
| Power Rating | 0.9 W |
| Returnable | Y |
| Size | 21x28x39mm |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | UL ListedRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SIRIUS Relays |
| Temperature Rating | -40 to 55 °C |
| Type | Premium Standard |
| UNSPSC | 39122326 |
| UPC 11 | 75455476011 |
| UPC 12 | 754554760117 |
| Width | 2.1000 in |
| Width [Metric] | 5.3340 cm |
| Uses socket 3TX7144-1E6 or 3TX7144-4E6 |
| 12 A at 277 VAC, 15 A at 120 VAC, 12 A at 28 VAC contact rating |
| 1/2 hp at 120 VAC, 1 hp at 240 VAC |