or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3TX7114-5LC13 Miniature Socket Relay, DPDT Contact Form, 24 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3TX7114-5LC13 Miniature Socket Relay, DPDT Contact Form, 24 VAC Coil
SKU672561
MFGR #3TX7114-5LC13
Your Cost: $32.86/ea
List: SIEMENS 3TX7114-5LC13 DPDT-10A P.B. DOOR LED PLUG-IN 24VAC
SIEMENS 3TX7114-5LC13 DPDT-10A P.B. DOOR LED PLUG-IN 24VAC
Alternate Catalog Number 3TX7114-5LC13 ARRA Compliant C Base Type Square Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3TX7114-5LC13 Coil Voltage 24 VAC Contact Form DPDT Contact Rating 15 A at 300 VAC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.91 in H x 0.83 in W x 1.1 in D Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 12.60 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 3.6000 in Height [Metric] 9.1440 cm Length 2.5000 in Length [Metric] 6.3500 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Plug-In Number of Pins 8 Power Rating 1/2 hp, 1 hp Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL Listed Stock Status NONSTOCK Temperature Rating -40 to 55 °C Terminal Type Solder Type Miniature Premium UNSPSC 39122326 UPC 11 75455476010 UPC 12 754554760100 Width 1.4000 in Width [Metric] 3.5560 cm Premium style relays are full featured with LED and mechanical flag indication, push to test button and typically a latching hold down door which provides a method of activating the contacts without applying power to the coil This feature is very handy during commissioning and troubleshooting 1/2 hp at 120 VAC, 1 hp at 240 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3TX7114-5LC13 |
| ARRA Compliant | C |
| Base Type | Square |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3TX7114-5LC13 |
| Coil Voltage | 24 VAC |
| Contact Form | DPDT |
| Contact Rating | 15 A at 300 VAC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.91 in H x 0.83 in W x 1.1 in D |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 12.60 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 3.6000 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Length | 2.5000 in |
| Length [Metric] | 6.3500 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 1/2 hp, 1 hp |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | -40 to 55 °C |
| Terminal Type | Solder |
| Type | Miniature Premium |
| UNSPSC | 39122326 |
| UPC 11 | 75455476010 |
| UPC 12 | 754554760100 |
| Width | 1.4000 in |
| Width [Metric] | 3.5560 cm |
| Premium style relays are full featured with LED and mechanical flag indication, push to test button and typically a latching hold down door which provides a method of activating the contacts without applying power to the coil |
| This feature is very handy during commissioning and troubleshooting |
| 1/2 hp at 120 VAC, 1 hp at 240 VAC |