or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
SIRIUS 3TX7111-3LC13 Miniature Socket Relay, DPDT Contact Form, 24 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
SIRIUS 3TX7111-3LC13 Miniature Socket Relay, DPDT Contact Form, 24 VAC Coil
SKU317213
MFGR #3TX7111-3LC13
Your Cost: $30.89/ea
List: SIEMENS 3TX7111-3LC13 DPDT 5AMP RELAY
SIEMENS 3TX7111-3LC13 DPDT 5AMP RELAY
Alternate Catalog Number 3TX7111-3LC13 Amperage Rating 12 ARRA Compliant C Base Type Square Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3TX7111-3LC13 Coil Voltage 24 VAC Contact Form DPDT Contact Rating 12 A at 300 VAC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.87 in H x 0.83 in W x 1.07 in D Display Type LED Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2.60 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 2.0000 in Length [Metric] 5.0800 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Plug-In Number of Pins 8 Power Rating 0.9 Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL Listed Stock Status NONSTOCK Temperature Rating -40 to 55 °C Type Miniature Premium UNSPSC 39122326 UPC 11 75455476043 UPC 12 754554760438 Width 1.3000 in Width [Metric] 3.3020 cm Premium style relays are full featured with LED and mechanical flag indication, push to test button and typically a latching hold down door which provides a method of activating the contacts without applying power to the coil This feature is very handy during commissioning and troubleshooting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3TX7111-3LC13 |
| Amperage Rating | 12 |
| ARRA Compliant | C |
| Base Type | Square |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3TX7111-3LC13 |
| Coil Voltage | 24 VAC |
| Contact Form | DPDT |
| Contact Rating | 12 A at 300 VAC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.87 in H x 0.83 in W x 1.07 in D |
| Display Type | LED |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2.60 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 2.0000 in |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 0.9 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | -40 to 55 °C |
| Type | Miniature Premium |
| UNSPSC | 39122326 |
| UPC 11 | 75455476043 |
| UPC 12 | 754554760438 |
| Width | 1.3000 in |
| Width [Metric] | 3.3020 cm |
| Premium style relays are full featured with LED and mechanical flag indication, push to test button and typically a latching hold down door which provides a method of activating the contacts without applying power to the coil |
| This feature is very handy during commissioning and troubleshooting |