or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3SU10016AA200AA0 Indicator Light, Smooth Glass Lens, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3SU10016AA200AA0 Indicator Light, Smooth Glass Lens, Surface Mount
SKU908000
MFGR #3SU10016AA200AA0
$/ea
SIEMENS 3SU10016AA200AA0 INDICATOR LIGHT RED SMOOTH LENS
SIEMENS 3SU10016AA200AA0 INDICATOR LIGHT RED SMOOTH LENS
Alternate Catalog Number 3SU1001-6AA20-0AA0 ARRA Compliant C Bezel|Housing Plastic Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3SU10016AA200AA0 Country of Origin CN Currency USD Enclosure Type IP66/IP67/IP69/IP69K Environmental Conditions -25 to 70 deg C Operating Temperature, -40 to 80 deg C Storage Temperature, 10 to 95% Relative Air Humidity EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 32.76 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0020 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8531809051 Height 1.3000 in Height [Metric] 3.3020 cm Length 4.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Lens Color RED Lens Material Plastic Lens Type Smooth Manufacturer Siemens Mounting Type Surface Returnable Y Shape Round Size 22 mm Standards CSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedUL ListedABS ApprovedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw UNSPSC 39121544 UPC 11 80476606418 UPC 12 804766064180 Width 6.3000 in Width [Metric] 16.0020 cm Self-holding function of the actuator when mounting Twist prevention integrated into patented holder design Self-explanatory and fast installation using one hand Reliable, friction locked fixing with just one screw Design stability according to use Simple geometry for mounting holes
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1001-6AA20-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Bezel|Housing | Plastic |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU10016AA200AA0 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66/IP67/IP69/IP69K |
| Environmental Conditions | -25 to 70 deg C Operating Temperature, -40 to 80 deg C Storage Temperature, 10 to 95% Relative Air Humidity |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 32.76 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0020 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809051 |
| Height | 1.3000 in |
| Height [Metric] | 3.3020 cm |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Lens Color | RED |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Smooth |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | Y |
| Shape | Round |
| Size | 22 mm |
| Standards | CSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedUL ListedABS ApprovedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| UNSPSC | 39121544 |
| UPC 11 | 80476606418 |
| UPC 12 | 804766064180 |
| Width | 6.3000 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Self-holding function of the actuator when mounting |
| Twist prevention integrated into patented holder design |
| Self-explanatory and fast installation using one hand |
| Reliable, friction locked fixing with just one screw |
| Design stability according to use |
| Simple geometry for mounting holes |