or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3RW4426-1BC34 Soft Starter, 115 VAC, 3-Poles, IP00
SKU448029
MFGR #3RW4426-1BC34
Your Cost: $4,615.11/ea
List: SIEMENS 3RW4426-1BC34 200-460VAC STR
SIEMENS 3RW4426-1BC34 200-460VAC STR
Alternate Catalog Number 3RW4426-1BC34 Amperage Rating 77 A ARRA Compliant C Auxiliary Contact Rating 3NO-1CO Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RW4426-1BC34 Coil Voltage 115 VAC Connection Type Screw Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 7.24 in H x 6.69 in W x 10.63 in D Enclosure Type IP00 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2332.03 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 10.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 4.89 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 12.3700 in Height [Metric] 31.4198 cm Length 15.4400 in Length [Metric] 39.2176 cm Manufacturer Siemens Motor Power 30 hp, 20 hp, 40 hp, 50 hp, 75 hp Number Of Poles 3 Operating Temperature 0 to 60 °C Overload Relay Electronic Phase 3 pH Reset Type Automatic/Manual Returnable Y Standards RoHS CompliantREACH Article 33UL ListedCE CertifiedCSA CertifiedEAC ApprovedCCC CertifiedC-TickABS ApprovedLloyd's RegisteredBureau Veritas CertifiedPRS Certified Stock Status NONSTOCK Timing 0 to 360 s Type High End UNSPSC 39121521 UPC 11 75455492307 UPC 12 754554923079 Voltage Rating 200 to 460 VAC Wattage 37 kW Width 12.2100 in Width [Metric] 31.0134 cm 30 hp at 200/208 VAC, 20/40 hp at 220/230 VAC, 50/75 hp at 460/480 VAC Soft starting with breakaway pulse, torque control or voltage ramp, adjustable torque or current limiting as well as any combination of these, depending on load type Integrated bypass contact system to minimize power loss Various setting options for the starting parameters such as starting torque, starting voltage, ramp up and ramp down time and much more in three separate parameter sets Start up detection, inside delta circuit for savings in terms of size and equipment costs Various ramp down modes selectable, free ramp down, torque controlled pump ramp down, combined DC braking Solid state motor overload and intrinsic device protection Interface for communication with the PC for more accurate setting of the parameters as well as for control and monitoring Simple integration to the motor feeder Simple mounting and commissioning Display of operating states and fault messages Connection to PROFIBUS and PROFINET with optional PROFIBUS DP or PROFINET module External display and operator module
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RW4426-1BC34 |
| Amperage Rating | 77 A |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contact Rating | 3NO-1CO |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RW4426-1BC34 |
| Coil Voltage | 115 VAC |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.24 in H x 6.69 in W x 10.63 in D |
| Enclosure Type | IP00 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2332.03 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 10.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 12.3700 in |
| Height [Metric] | 31.4198 cm |
| Length | 15.4400 in |
| Length [Metric] | 39.2176 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Motor Power | 30 hp, 20 hp, 40 hp, 50 hp, 75 hp |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 0 to 60 °C |
| Overload Relay | Electronic |
| Phase | 3 pH |
| Reset Type | Automatic/Manual |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS CompliantREACH Article 33UL ListedCE CertifiedCSA CertifiedEAC ApprovedCCC CertifiedC-TickABS ApprovedLloyd's RegisteredBureau Veritas CertifiedPRS Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Timing | 0 to 360 s |
| Type | High End |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455492307 |
| UPC 12 | 754554923079 |
| Voltage Rating | 200 to 460 VAC |
| Wattage | 37 kW |
| Width | 12.2100 in |
| Width [Metric] | 31.0134 cm |
| 30 hp at 200/208 VAC, 20/40 hp at 220/230 VAC, 50/75 hp at 460/480 VAC |
| Soft starting with breakaway pulse, torque control or voltage ramp, adjustable torque or current limiting as well as any combination of these, depending on load type |
| Integrated bypass contact system to minimize power loss |
| Various setting options for the starting parameters such as starting torque, starting voltage, ramp up and ramp down time and much more in three separate parameter sets |
| Start up detection, inside delta circuit for savings in terms of size and equipment costs |
| Various ramp down modes selectable, free ramp down, torque controlled pump ramp down, combined DC braking |
| Solid state motor overload and intrinsic device protection |
| Interface for communication with the PC for more accurate setting of the parameters as well as for control and monitoring |
| Simple integration to the motor feeder |
| Simple mounting and commissioning |
| Display of operating states and fault messages |
| Connection to PROFIBUS and PROFINET with optional PROFIBUS DP or PROFINET module |
| External display and operator module |