or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3RW4074-6BB34 Soft Starter, 115 VAC, 3-Poles, IP00
SKU277088
MFGR #3RW4074-6BB34
Your Cost: $7,213.83/ea
List: SIEMENS 3RW4074-6BB34 248A 120V SFT STR
SIEMENS 3RW4074-6BB34 248A 120V SFT STR
Alternate Catalog Number 3RW4074-6BB34 Amperage Rating 280/248 A ARRA Compliant C Auxiliary Contact Rating 2NO-1CO Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RW4074-6BB34 Coil Voltage 115 VAC Connection Type Screw Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 230 mm H x 160 mm W x 278 mm D Enclosure Type IP00 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 1547.91 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 19.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 8.63 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 9.1000 in Height [Metric] 23.1140 cm Length 12.6000 in Length [Metric] 32.0040 cm Manufacturer Siemens Motor Power 100 hp, 200 hp Number Of Poles 3 Operating Temperature -25 to 60 °C Overload Relay Electronic Phase 3 pH Reset Type Automatic/Manual/Remote Returnable Y Series 3RW40 Standards RoHS CompliantUL ListedCE CertifiedCSA CertifiedEAC ApprovedCCC CertifiedC-TickATEXLloyd's Registered Stock Status NONSTOCK Timing 0 to 20 s Type Basic Performance UNSPSC 39121521 UPC 11 75455492277 UPC 12 754554922775 Voltage Rating 200 to 460 VAC Wattage 160 kW Width 13.5000 in Width [Metric] 34.2900 cm 100 hp at 220/230 VAC, 200 hp at 460/480 VAC This not only saves space in the control cabinet and on the standard mounting rail but also does away completely with the wiring work needed for wye-delta starters This is notable in particular for higher motor ratings which are only rarely available as fully wired solutions Compact dimensions, short start up times, easy wiring and fast commissioning make themselves felt as clear-cut cost advantages The bypass contacts of these softstarters are protected during operation by an integrated solid state arc quenching system The new series of devices comes with the polarity balancing control method, which is designed to prevent direct current components in 2-phase controlled softstarters
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RW4074-6BB34 |
| Amperage Rating | 280/248 A |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contact Rating | 2NO-1CO |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RW4074-6BB34 |
| Coil Voltage | 115 VAC |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 230 mm H x 160 mm W x 278 mm D |
| Enclosure Type | IP00 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 1547.91 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 19.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 9.1000 in |
| Height [Metric] | 23.1140 cm |
| Length | 12.6000 in |
| Length [Metric] | 32.0040 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Motor Power | 100 hp, 200 hp |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -25 to 60 °C |
| Overload Relay | Electronic |
| Phase | 3 pH |
| Reset Type | Automatic/Manual/Remote |
| Returnable | Y |
| Series | 3RW40 |
| Standards | RoHS CompliantUL ListedCE CertifiedCSA CertifiedEAC ApprovedCCC CertifiedC-TickATEXLloyd's Registered |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Timing | 0 to 20 s |
| Type | Basic Performance |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455492277 |
| UPC 12 | 754554922775 |
| Voltage Rating | 200 to 460 VAC |
| Wattage | 160 kW |
| Width | 13.5000 in |
| Width [Metric] | 34.2900 cm |
| 100 hp at 220/230 VAC, 200 hp at 460/480 VAC |
| This not only saves space in the control cabinet and on the standard mounting rail but also does away completely with the wiring work needed for wye-delta starters |
| This is notable in particular for higher motor ratings which are only rarely available as fully wired solutions |
| Compact dimensions, short start up times, easy wiring and fast commissioning make themselves felt as clear-cut cost advantages |
| The bypass contacts of these softstarters are protected during operation by an integrated solid state arc quenching system |
| The new series of devices comes with the polarity balancing control method, which is designed to prevent direct current components in 2-phase controlled softstarters |