or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
SIRIUS 3RW4073-6BB34 Soft Starter, 115 VAC, 3-Poles, IP00
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
SIRIUS 3RW4073-6BB34 Soft Starter, 115 VAC, 3-Poles, IP00
SKU434586
MFGR #3RW40736BB34
Your Cost: $5,054.51/ea
List: SIEMENS 3RW4073-6BB34 205A 120V SFT STR
SIEMENS 3RW4073-6BB34 205A 120V SFT STR
Alternate Catalog Number 3RW4073-6BB34 Amperage Rating 205 A ARRA Compliant C Auxiliary Contact Rating 2NO-1CO Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RW40736BB34 Coil Voltage 115 VAC Connection Type Threaded Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 230 mm H x 160 mm W x 278 mm D Enclosure Type IP00 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50 to 60 Hz Gross Volume Per Pack 1617.04 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 19.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.76 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 8.8000 in Height [Metric] 22.3520 cm Length 12.8500 in Length [Metric] 32.6390 cm Manufacturer Siemens Motor Power 150 hp Number Of Poles 3 Operating Temperature -25 to 60 °C Overload Relay Electronic Phase 3 pH Reset Type Automatic/Manual/Remote Returnable Y Series 3RW40 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA, C-Tick Certified Stock Status NONSTOCK Timing 0 to 20 Type Basic Performance UNSPSC 39121521 UPC 11 75455492295 UPC 12 754554922959 Voltage Rating 200 to 460 VAC Wattage 132 kW Width 14.3000 in Width [Metric] 36.3220 cm The space required by the compact SIRIUS 3RW40 softstarter is often only about one third of that required by a contactor assembly for wye-delta starting of comparable rating This not only saves space in the control cabinet and on the standard mounting rail but also does away completely with the wiring work needed for wye-delta starters This is notable in particular for higher motor ratings which are only rarely available as fully wired solutions Compact dimensions, short start up times, easy wiring and fast commissioning make themselves felt as clear-cut cost advantages The bypass contacts of these softstarters are protected during operation by an integrated solid state arc quenching system The new series of devices comes with the polarity balancing control method, which is designed to prevent direct current components in 2-phase controlled softstarters
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RW4073-6BB34 |
| Amperage Rating | 205 A |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contact Rating | 2NO-1CO |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RW40736BB34 |
| Coil Voltage | 115 VAC |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 230 mm H x 160 mm W x 278 mm D |
| Enclosure Type | IP00 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 1617.04 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 19.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 8.8000 in |
| Height [Metric] | 22.3520 cm |
| Length | 12.8500 in |
| Length [Metric] | 32.6390 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Motor Power | 150 hp |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -25 to 60 °C |
| Overload Relay | Electronic |
| Phase | 3 pH |
| Reset Type | Automatic/Manual/Remote |
| Returnable | Y |
| Series | 3RW40 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA, C-Tick Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Timing | 0 to 20 |
| Type | Basic Performance |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455492295 |
| UPC 12 | 754554922959 |
| Voltage Rating | 200 to 460 VAC |
| Wattage | 132 kW |
| Width | 14.3000 in |
| Width [Metric] | 36.3220 cm |
| The space required by the compact SIRIUS 3RW40 softstarter is often only about one third of that required by a contactor assembly for wye-delta starting of comparable rating |
| This not only saves space in the control cabinet and on the standard mounting rail but also does away completely with the wiring work needed for wye-delta starters |
| This is notable in particular for higher motor ratings which are only rarely available as fully wired solutions |
| Compact dimensions, short start up times, easy wiring and fast commissioning make themselves felt as clear-cut cost advantages |
| The bypass contacts of these softstarters are protected during operation by an integrated solid state arc quenching system |
| The new series of devices comes with the polarity balancing control method, which is designed to prevent direct current components in 2-phase controlled softstarters |