or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3RW4026-1BB05 Soft Starter, 24 VAC/VDC, 3-Poles, IP20
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3RW4026-1BB05 Soft Starter, 24 VAC/VDC, 3-Poles, IP20
SKU476872
MFGR #3RW4026-1BB05
Your Cost: $1,553.01/ea
List: SIEMENS 3RW4026-1BB05 SIRIUS SOFT STARTER, S0
SIEMENS 3RW4026-1BB05 SIRIUS SOFT STARTER, S0
Alternate Catalog Number 3RW4026-1BB05 Amperage Rating 25 A ARRA Compliant C Auxiliary Contact Rating 2NO-1CO Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RW4026-1BB05 Connection Type Threaded Country of Origin CZ Currency USD Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 727.23 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Length [Metric] 37.0840 cm Manufacturer Siemens Number Of Poles 3 Operating Temperature -25 to 60 °C Phase 3 pH Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA, C-Tick Certified Stock Status NONSTOCK UNSPSC 39121521 UPC 11 75455495304 UPC 12 754554953045 Width [Metric] 8.6360 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RW4026-1BB05 |
| Amperage Rating | 25 A |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contact Rating | 2NO-1CO |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RW4026-1BB05 |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 727.23 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Length [Metric] | 37.0840 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -25 to 60 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA, C-Tick Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455495304 |
| UPC 12 | 754554953045 |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |