or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
SIRIUS 3RV1915-2DB Line Side Feeder Busbar, For Use With 3RV2 Motor Starter Protector, 259.2 mm L x 34.2 mm W, 63 A, 3
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
SIRIUS 3RV1915-2DB Line Side Feeder Busbar, For Use With 3RV2 Motor Starter Protector, 259.2 mm L x 34.2 mm W, 63 A, 3
SKU82749
MFGR #3RV1915-2DB
Your Cost: $40.91/ea
List: SIEMENS 3RV1915-2DB LINE SIDE FEEDER
SIEMENS 3RV1915-2DB LINE SIDE FEEDER
Alternate Catalog Number 3RV1915-2DB ARRA Compliant C Bar Thickness 13.5 mm Buy American Compliant C Catalog Number 3RV1915-2DB Country of Origin DE Currency USD Dimensions 259.2 mm L x 34.2 mm W x 13.5 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 7.63 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 0.5600 in Height [Metric] 1.4224 cm Length 10.1600 in Length [Metric] 25.8064 cm Returnable Y Specifications 55 mm Modular Spacing Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Line Side UNSPSC 39121521 UPC 11 75455473808 UPC 12 754554738086 Voltage Rating 690 VAC Width 1.3400 in Width [Metric] 3.4036 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 63 A Bar Length 259.2 mm Bar Width 34.2 mm Phase 3 Suitable For Use With 3RV2 Motor Starter Protector
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RV1915-2DB |
| ARRA Compliant | C |
| Bar Thickness | 13.5 mm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RV1915-2DB |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 259.2 mm L x 34.2 mm W x 13.5 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 7.63 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 0.5600 in |
| Height [Metric] | 1.4224 cm |
| Length | 10.1600 in |
| Length [Metric] | 25.8064 cm |
| Returnable | Y |
| Specifications | 55 mm Modular Spacing |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Line Side |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455473808 |
| UPC 12 | 754554738086 |
| Voltage Rating | 690 VAC |
| Width | 1.3400 in |
| Width [Metric] | 3.4036 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 63 A |
| Bar Length | 259.2 mm |
| Bar Width | 34.2 mm |
| Phase | 3 |
| Suitable For Use With | 3RV2 Motor Starter Protector |