SIRIUS 3RH1921-2CA10 Auxiliary Switch Block, 690 VAC/600 VDC, 1/0.26 A, 1 Contact
Custom_Product_Images_Illustration
SKU82418
MFGR #3RH1921-2CA10
SIEMENS 3RH1921-2CA10 AUX CONTACT BLOCK
Alternate Catalog Number
3RH1921-2CA10
Amperage Rating
1/3/10 A
ARRA Compliant
C
Brand
Siemens
Buy American Compliant
C
Catalog Number
3RH1921-2CA10
Country of Origin
CZ
Currency
Dimensions
38 mm H x 10 mm W x 51 mm D
Environmental Conditions
-55 to 80 deg C Storage Temperature
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
18.13
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
0.0100 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.00
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.1700 in
Height [Metric]
5.5118 cm
Length
4.4900 in
Length [Metric]
11.4046 cm
Manufacturer
Siemens
Mounting Type
Snap-On
Number of Contacts
1
Operating Temperature
-25 to 60 °C
Returnable
Y
Standards
Stock Status
NONSTOCK
Suitable For Use With
3RT1 Motor Contactor, Contactor Relay, Power Contactor
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
24/230 VAC/24/110/220 VDC
Width
1.8600 in