or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Coleman Cable
SIGNAL® 982000604 Type FPLR Unshielded Fire Alarm Cable, 300 VAC, (2) 12 AWG Bare Copper Conductors, 1000 ft Reel L
Coleman Cable
SIGNAL® 982000604 Type FPLR Unshielded Fire Alarm Cable, 300 VAC, (2) 12 AWG Bare Copper Conductors, 1000 ft Reel L
SKU63633
MFGR #982000604
$/ft
Marketed under the signal ® brand name, Coleman Cable manufacturers one of the most comprehensive security, home technology and datacom cable packages available today. Our product offering provides cable solutions for virtually every security and home technology application. Coleman Cable's technical expertise and commitment to innovation ensure the most advanced and highest quality security, home technology and datacom cable in the market. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Marketed under the signal ® brand name, Coleman Cable manufacturers one of the most comprehensive security, home technology and datacom cable packages available today. Our product offering provides cable solutions for virtually every security and home technology application. Coleman Cable's technical expertise and commitment to innovation ensure the most advanced and highest quality security, home technology and datacom cable in the market. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Catalog Number 982000604 Color Red Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 0.0560 lb Insulation Material PVC Jacket Color Red Jacket Material PVC Number Of Conductors 2 Outside Diameter 0.236 in Resistance 1.59 Ohm Standards UL Type FPLR/cUL Type CMG/FT4, NEC Article 760 Temperature Rating -20 to 60 °C Type Type FPLR Unshielded UNSPSC 26121639 UPC 11 02989245074 UPC 12 02989245074 Stock Status NONSTOCK Brand Coleman Cable Manufacturer Coleman Wires and Cables Conductor Size 12 AWG Conductor Type Bare Copper Length 1000 ft Voltage Rating 300 VAC 0.01 in insulation thickness 0.101 in insulated cable diameter UL 1666 riser flame test rating 5 in nominal lay length 29 Pf/ft capacitance between conductors at 1 kHz Black, red insulation colors This cable consists of two bare copper insulated conductors and an overall jacket construction PVC with sun resistance jacket Ripcord and sequential footage marking 1.59 Ohm/1 m at 20 deg C DC resistance per conductor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 982000604 |
| Color | Red |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 0.0560 lb |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Color | Red |
| Jacket Material | PVC |
| Number Of Conductors | 2 |
| Outside Diameter | 0.236 in |
| Resistance | 1.59 Ohm |
| Standards | UL Type FPLR/cUL Type CMG/FT4, NEC Article 760 |
| Temperature Rating | -20 to 60 °C |
| Type | Type FPLR Unshielded |
| UNSPSC | 26121639 |
| UPC 11 | 02989245074 |
| UPC 12 | 02989245074 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Coleman Cable |
| Manufacturer | Coleman Wires and Cables |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Length | 1000 ft |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| 0.01 in insulation thickness |
| 0.101 in insulated cable diameter |
| UL 1666 riser flame test rating |
| 5 in nominal lay length |
| 29 Pf/ft capacitance between conductors at 1 kHz |
| Black, red insulation colors |
| This cable consists of two bare copper insulated conductors and an overall jacket construction |
| PVC with sun resistance jacket |
| Ripcord and sequential footage marking |
| 1.59 Ohm/1 m at 20 deg C DC resistance per conductor |