or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIGNAL® 757040623 Type CMP/CL3P Electronic Shielded Plenum Cable, 300 VAC, (4) 16 AWG Bare Stranded Copper Conductors, 1000 FT
SIGNAL® 757040623 Type CMP/CL3P Electronic Shielded Plenum Cable, 300 VAC, (4) 16 AWG Bare Stranded Copper Conductors, 1000 FT
SKU539652
MFGR #757040623
$/ft
SIGNAL® Plenum Cable, Type CMP/CL3P Electronic Shielded, 300 VAC, 4 Conductors, Bare Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 0.233 in Outside Dia, 1000 ft Reel Length, 19/0.0117 Strands, 3.92 Ohm, PVC Insulation, PVC, Beige/Natural, -20 to 75 deg C. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
SIGNAL® Plenum Cable, Type CMP/CL3P Electronic Shielded, 300 VAC, 4 Conductors, Bare Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 0.233 in Outside Dia, 1000 ft Reel Length, 19/0.0117 Strands, 3.92 Ohm, PVC Insulation, PVC, Beige/Natural, -20 to 75 deg C. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Catalog Number 757040623 Color Beige/Natural Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 0.0550 lb Insulation Material PVC Jacket Color Beige/Natural Jacket Material PVC Number Of Conductors 4 Outside Diameter 0.233 in Resistance 3.92 Ohm Standards UL 13, 444, 1424 Listed, NEC Articles 725, 760 and 800 Strands 19/0.0117 Temperature Rating -20 to 75 °C Type Type CMP/CL3P Electronic Shielded UNSPSC 26121639 UPC 11 02989237932 UPC 12 02989237932 Stock Status NONSTOCK Brand Coleman Cable Manufacturer Coleman Wires and Cables Conductor Size 16 AWG Conductor Type Bare Stranded Copper Length 1000 ft Voltage Rating 300 VAC This cable consists of four bare copper insulated conductors, cabled with an overall shield and drain wire, and an overall jacket 0.01 in insulation thickness 0.078 in nominal insulated nominal conductor diameter 4 in nominal lay length Aluminum mylar overall shield with 24 AWG tinned copper drain wire 0.017 in insulation thickness NFPA 262 Steiner tunnel smoke and flame test Black, red, white, green insulation colors 60 pF/f nominal capacitance between conductors at 1 kHz 110 pF/ft nominal capacitance between conductors to shield at 1 kHz Low smoke PVC jacket, ripcord and sequential footage marking For remote control, signaling, security systems, communications, intercom/PA systems, sound/audio, and nurse ca
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 757040623 |
| Color | Beige/Natural |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 0.0550 lb |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Color | Beige/Natural |
| Jacket Material | PVC |
| Number Of Conductors | 4 |
| Outside Diameter | 0.233 in |
| Resistance | 3.92 Ohm |
| Standards | UL 13, 444, 1424 Listed, NEC Articles 725, 760 and 800 |
| Strands | 19/0.0117 |
| Temperature Rating | -20 to 75 °C |
| Type | Type CMP/CL3P Electronic Shielded |
| UNSPSC | 26121639 |
| UPC 11 | 02989237932 |
| UPC 12 | 02989237932 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Coleman Cable |
| Manufacturer | Coleman Wires and Cables |
| Conductor Size | 16 AWG |
| Conductor Type | Bare Stranded Copper |
| Length | 1000 ft |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| This cable consists of four bare copper insulated conductors, cabled with an overall shield and drain wire, and an overall jacket |
| 0.01 in insulation thickness |
| 0.078 in nominal insulated nominal conductor diameter |
| 4 in nominal lay length |
| Aluminum mylar overall shield with 24 AWG tinned copper drain wire |
| 0.017 in insulation thickness |
| NFPA 262 Steiner tunnel smoke and flame test |
| Black, red, white, green insulation colors |
| 60 pF/f nominal capacitance between conductors at 1 kHz |
| 110 pF/ft nominal capacitance between conductors to shield at 1 kHz |
| Low smoke PVC jacket, ripcord and sequential footage marking |
| For remote control, signaling, security systems, communications, intercom/PA systems, sound/audio, and nurse ca |