or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RT20371AK60 CONTACTOR S2 65A 1
SKU875210
MFGR #3RT20371AK60
Your Cost: $332.80/ea
List: SIEMENS 3RT20371AK60 CONTACTOR S2 65A 120VAC SCREW 1NO/1NC
SIEMENS 3RT20371AK60 CONTACTOR S2 65A 120VAC SCREW 1NO/1NC
Alternate Catalog Number 3RT2037-1AK60 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RT20371AK60 Coil Power Rating 18.5 VA Coil Voltage 110/120 VAC Contact Configuration 3NO Contact Rating A600/P600 Contact Type Auxiliary Country of Origin DE Currency USD Dimensions 114 mm H x 55 mm W x 130 mm D Enclosure Type IP00/IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 200.86 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.6500 in Height [Metric] 14.3510 cm Length 7.9000 in Length [Metric] 20.0660 cm Manufacturer Siemens Maximum Load Current 65 A Mounting Type DIN Rail/Snap-On/Threaded Number of Auxiliary Contacts 2 Number Of Poles 3 Operating Cycles 10000000 Cycles Operating Temperature -25 to 60 Returnable Y Series 3RT2 Size SZ 2 Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal Type Screw Type 3-Phase UNSPSC 39121529 UPC 11 88762191727 UPC 12 887621917272 Wattage 30 kW Width 4.5000 in Width [Metric] 11.4300 cm 3RT2 contactors can be retrofitted with RC elements, varistors, suppressor diodes or diode assemblies (assembly of diode and Zener diode for short break times) for damping opening surges in the coil Space is provided for them next to a snap-on auxiliary switch block
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RT2037-1AK60 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RT20371AK60 |
| Coil Power Rating | 18.5 VA |
| Coil Voltage | 110/120 VAC |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | A600/P600 |
| Contact Type | Auxiliary |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 114 mm H x 55 mm W x 130 mm D |
| Enclosure Type | IP00/IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 200.86 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.6500 in |
| Height [Metric] | 14.3510 cm |
| Length | 7.9000 in |
| Length [Metric] | 20.0660 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Load Current | 65 A |
| Mounting Type | DIN Rail/Snap-On/Threaded |
| Number of Auxiliary Contacts | 2 |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10000000 Cycles |
| Operating Temperature | -25 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | 3RT2 |
| Size | SZ 2 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 88762191727 |
| UPC 12 | 887621917272 |
| Wattage | 30 kW |
| Width | 4.5000 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| 3RT2 contactors can be retrofitted with RC elements, varistors, suppressor diodes or diode assemblies (assembly of diode and Zener diode for short break times) for damping opening surges in the coil |
| Space is provided for them next to a snap-on auxiliary switch block |