or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RT20361KB40 CONTACTOR S2 50A 2
SKU1082336
MFGR #3RT20361KB40
Your Cost: $308.80/ea
List: COUPLING CONT.,AC3 22KW/400V, 1NO+1NC, 24V DC, WITH VARISTOR, 3-POLE, SIZE S2, SCREW TERMINAL
COUPLING CONT.,AC3 22KW/400V, 1NO+1NC, 24V DC, WITH VARISTOR, 3-POLE, SIZE S2, SCREW TERMINAL
Alternate Catalog Number 3RT2036-1KB40 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RT20361KB40 Coil Power Rating 1/21.5 W Coil Voltage 24 VDC Contact Configuration 1NO-1NC Contact Rating A600/P600 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 114 mm H x 55 mm W x 130 mm D Enclosure Type IP00/IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 66.44 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.4700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.6500 in Height [Metric] 14.3510 cm Length 4.8000 in Length [Metric] 12.1920 cm Manufacturer Siemens Maximum Load Current 50 A Mounting Type DIN Rail/Snap-On/Threaded Number of Auxiliary Contacts 2 Number Of Poles 3 Operating Cycles 10000000 Operating Temperature -25 to 60 Replaced Catalog Number 3RT1036-1BB40 Returnable Y Series 3RT20 Size S2 Standards RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedCE CertifiedABS ApprovedBureau Veritas CertifiedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw Type Standard UNSPSC 39121529 UPC 11 80476615857 UPC 12 804766158575 Wattage 22 kW Width 2.4500 in Width [Metric] 6.2230 cm 21.5 W (closing), 1 W (holding) magnet coil at DC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RT2036-1KB40 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RT20361KB40 |
| Coil Power Rating | 1/21.5 W |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Rating | A600/P600 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 114 mm H x 55 mm W x 130 mm D |
| Enclosure Type | IP00/IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 66.44 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.4700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.6500 in |
| Height [Metric] | 14.3510 cm |
| Length | 4.8000 in |
| Length [Metric] | 12.1920 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Load Current | 50 A |
| Mounting Type | DIN Rail/Snap-On/Threaded |
| Number of Auxiliary Contacts | 2 |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10000000 |
| Operating Temperature | -25 to 60 |
| Replaced Catalog Number | 3RT1036-1BB40 |
| Returnable | Y |
| Series | 3RT20 |
| Size | S2 |
| Standards | RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedCE CertifiedABS ApprovedBureau Veritas CertifiedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 80476615857 |
| UPC 12 | 804766158575 |
| Wattage | 22 kW |
| Width | 2.4500 in |
| Width [Metric] | 6.2230 cm |
| 21.5 W (closing), 1 W (holding) magnet coil at DC |