or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RT20251FB40 CONTACTOR S0 16A 2
SKU882400
MFGR #3RT20251FB40
$/ea
SIEMENS 3RT20251FB40 CONTACTOR S0 16A 24VDC 1NO/1NC SCRW
SIEMENS 3RT20251FB40 CONTACTOR S0 16A 24VDC 1NO/1NC SCRW
Alternate Catalog Number 3RT2025-1FB40 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RT20251FB40 Coil Power Rating 15 hp Coil Voltage 24 VDC Contact Configuration 3NO Contact Rating A600/Q600 Contact Type Auxiliary Country of Origin DE Currency USD Dimensions 85 mm H x 45 mm W x 107 mm D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 260.45 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.58 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 3.9000 in Height [Metric] 9.9060 cm Length 4.1000 in Length [Metric] 10.4140 cm Manufacturer Siemens Maximum Load Current 16 A Mounting Type DIN Rail/Snap-On/Threaded Number of Auxiliary Contacts 2 Number Of Poles 3 Operating Cycles 10000000 Cycles Operating Temperature -25 to 60 Returnable Y Size SZ 0 Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw Type 3-Phase Non-Reversing UNSPSC 39121529 UPC 11 66264391443 UPC 12 662643914436 Wattage 7.5 kW Width 1.7000 in Width [Metric] 4.3180 cm 3RT2 contactors can be retrofitted with RC elements, varistors, suppressor diodes or diode assemblies (assembly of diode and Zener diode for short break times) for damping opening surges in the coil Space is provided for them next to a snap-on auxiliary switch block The S00 and S0 contactors with communication interface are essential for mounting the SIRIUS function modules for connection to the control system through IO-Link or AS-Interface 3 hp at 200/208 VAC, 5 hp at 220/230 VAC, 10 hp at 460/480 VAC, 15 hp at 575/600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RT2025-1FB40 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RT20251FB40 |
| Coil Power Rating | 15 hp |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | A600/Q600 |
| Contact Type | Auxiliary |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 85 mm H x 45 mm W x 107 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 260.45 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 3.9000 in |
| Height [Metric] | 9.9060 cm |
| Length | 4.1000 in |
| Length [Metric] | 10.4140 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Load Current | 16 A |
| Mounting Type | DIN Rail/Snap-On/Threaded |
| Number of Auxiliary Contacts | 2 |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10000000 Cycles |
| Operating Temperature | -25 to 60 |
| Returnable | Y |
| Size | SZ 0 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 3-Phase Non-Reversing |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 66264391443 |
| UPC 12 | 662643914436 |
| Wattage | 7.5 kW |
| Width | 1.7000 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| 3RT2 contactors can be retrofitted with RC elements, varistors, suppressor diodes or diode assemblies (assembly of diode and Zener diode for short break times) for damping opening surges in the coil |
| Space is provided for them next to a snap-on auxiliary switch block |
| The S00 and S0 contactors with communication interface are essential for mounting the SIRIUS function modules for connection to the control system through IO-Link or AS-Interface |
| 3 hp at 200/208 VAC, 5 hp at 220/230 VAC, 10 hp at 460/480 VAC, 15 hp at 575/600 VAC |