or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
S-A 3RT20151AG61 CONTACTOR S00 7A 1
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
S-A 3RT20151AG61 CONTACTOR S00 7A 1
SKU806588
MFGR #3RT20151AG61
Your Cost: $182.50/ea
SIEMENS 3RT20151AG61 CONTACTOR S00 7A 100VAC 1NO SCRW
SIEMENS 3RT20151AG61 CONTACTOR S00 7A 100VAC 1NO SCRW
Alternate Catalog Number 3RT2015-1AG61 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RT20151AG61 Coil Power Rating 5 hp Coil Voltage 100/110 VAC Contact Configuration 3NO Contact Rating A600/Q600 Contact Type Auxiliary Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 15.44 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.28 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 2.4000 in Height [Metric] 6.0960 cm Length 3.3000 in Length [Metric] 8.3820 cm Manufacturer Siemens Maximum Load Current 7 A Mounting Type DIN Rail/Snap-On Number of Auxiliary Contacts 1 Number Of Poles 3 Operating Cycles 30000000 Cycles Operating Temperature -25 to 60 Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 3RT1015-1AG61 Returnable Y Size SZ 00 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC CertifiedRCM TickCE CertifiedIEC 60947-1EN 60947-1IEC 60947-4-1EN 60947-4-1IEC 60947-5-1EN 60947-5-1 Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal Type Screw Type 3-Phase UNSPSC 39121529 UPC 11 66264390877 UPC 12 662643908770 Wattage 3 kW Width 1.9500 in Width [Metric] 4.9530 cm 3RT2 contactors can be retrofitted with RC elements, varistors, suppressor diodes or diode assemblies (assembly of diode and Zener diode for short break times) for damping opening surges in the coil Space is provided for them next to a snap-on auxiliary switch block The S00 and S0 contactors with communication interface are essential for mounting the SIRIUS function modules for connection to the control system through IO-Link or AS-Interface 100 VAC at 50/60 Hz, 110 VAC at 60 Hz coil voltage 1-1/2 hp at 200/208 VAC, 2 hp at 220/230 VAC, 3 hp at 460/480 VAC, 5 hp at 575/600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RT2015-1AG61 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RT20151AG61 |
| Coil Power Rating | 5 hp |
| Coil Voltage | 100/110 VAC |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | A600/Q600 |
| Contact Type | Auxiliary |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 15.44 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 2.4000 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Length | 3.3000 in |
| Length [Metric] | 8.3820 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Load Current | 7 A |
| Mounting Type | DIN Rail/Snap-On |
| Number of Auxiliary Contacts | 1 |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 30000000 Cycles |
| Operating Temperature | -25 to 60 |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 3RT1015-1AG61 |
| Returnable | Y |
| Size | SZ 00 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC CertifiedRCM TickCE CertifiedIEC 60947-1EN 60947-1IEC 60947-4-1EN 60947-4-1IEC 60947-5-1EN 60947-5-1 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 66264390877 |
| UPC 12 | 662643908770 |
| Wattage | 3 kW |
| Width | 1.9500 in |
| Width [Metric] | 4.9530 cm |
| 3RT2 contactors can be retrofitted with RC elements, varistors, suppressor diodes or diode assemblies (assembly of diode and Zener diode for short break times) for damping opening surges in the coil |
| Space is provided for them next to a snap-on auxiliary switch block |
| The S00 and S0 contactors with communication interface are essential for mounting the SIRIUS function modules for connection to the control system through IO-Link or AS-Interface |
| 100 VAC at 50/60 Hz, 110 VAC at 60 Hz coil voltage |
| 1-1/2 hp at 200/208 VAC, 2 hp at 220/230 VAC, 3 hp at 460/480 VAC, 5 hp at 575/600 VAC |