or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RK43203CR510BA0 MCU MOTOR STAR
SKU1091584
MFGR #3RK43203CR510BA0
$/ea
SIRIUS MCU MOTOR STARTER EN.DEGR. OF PROTEC.IP55 PLASTIC COMMUNICATION AS-INTERFACE ELECTROMECHANICAL SWITCHING SHORT-CIRCUIT PROTECTION W. CB DIRECT-ON-LINE STARTER BRAKE WITHOUT PERFORMANCE CLASS 1.00A MOTOR PROTEC. CIRCUIT-BREAKER WITH BIMETAL-THERMAL ROTARY DRIVE GRAY / BLACK MANUAL OPERATION WITHOUT CONNEC POWER M-SCREW CONNECTION STANDARD PRODUCT
SIRIUS MCU MOTOR STARTER EN.DEGR. OF PROTEC.IP55 PLASTIC COMMUNICATION AS-INTERFACE ELECTROMECHANICAL SWITCHING SHORT-CIRCUIT PROTECTION W. CB DIRECT-ON-LINE STARTER BRAKE WITHOUT PERFORMANCE CLASS 1.00A MOTOR PROTEC. CIRCUIT-BREAKER WITH BIMETAL-THERMAL ROTARY DRIVE GRAY / BLACK MANUAL OPERATION WITHOUT CONNEC POWER M-SCREW CONNECTION STANDARD PRODUCT
Alternate Catalog Number 3RK4320-3CR51-0BA0 Amperage Rating 1 A ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RK43203CR510BA0 Connection Type Screw Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1088.68 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 4.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 1.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536504000 Height 8.7500 in Height [Metric] 22.2250 cm Length 12.8400 in Length [Metric] 32.6136 cm Number Of Poles 3 Reset Type Manual Returnable N Setting 0.7 to 1 A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedEAC Certified UNSPSC 39121521 UPC 11 04089282505 UPC 12 040892825053 Voltage Rating 340 to 440 VAC Wattage 0.25 kW Width 9.6900 in Width [Metric] 24.6126 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Coil Voltage 20.4/26.4 VDC Enclosure Type IP55
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RK4320-3CR51-0BA0 |
| Amperage Rating | 1 A |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RK43203CR510BA0 |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1088.68 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 4.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536504000 |
| Height | 8.7500 in |
| Height [Metric] | 22.2250 cm |
| Length | 12.8400 in |
| Length [Metric] | 32.6136 cm |
| Number Of Poles | 3 |
| Reset Type | Manual |
| Returnable | N |
| Setting | 0.7 to 1 A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedEAC Certified |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 04089282505 |
| UPC 12 | 040892825053 |
| Voltage Rating | 340 to 440 VAC |
| Wattage | 0.25 kW |
| Width | 9.6900 in |
| Width [Metric] | 24.6126 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Coil Voltage | 20.4/26.4 VDC |
| Enclosure Type | IP55 |