or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RK19080AP000AP0 ET 200SP BU in
SKU1005866
MFGR #3RK19080AP000AP0
$/ea
BU FOR ET 200SP MOTOR STARTER
BU FOR ET 200SP MOTOR STARTER
Alternate Catalog Number 3RK1908-0AP00-0AP0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RK19080AP000AP0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 30 mm W x 75 mm D x 215 mm H EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 426.50 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 2.1500 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 4.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Number Of Poles 3 Returnable Y Series SIMATIC Specifications -25 to 60 deg C Operating, IP20, Rail Mount Standards UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedC-TickABS Approved Type Finger-Safe UNSPSC 39121521 UPC 11 80476624694 UPC 12 804766246944 Width 8.3000 in Width [Metric] 21.0820 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Suitable For Use With ET 200SP Motor Starter With 24/500 VAC Infeed and Bus Cover
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RK1908-0AP00-0AP0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RK19080AP000AP0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 30 mm W x 75 mm D x 215 mm H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 426.50 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 2.1500 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | SIMATIC |
| Specifications | -25 to 60 deg C Operating, IP20, Rail Mount |
| Standards | UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedC-TickABS Approved |
| Type | Finger-Safe |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 80476624694 |
| UPC 12 | 804766246944 |
| Width | 8.3000 in |
| Width [Metric] | 21.0820 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Suitable For Use With | ET 200SP Motor Starter With 24/500 VAC Infeed and Bus Cover |