or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RH21222BB40 CONTACTOR RELAY 2N
SKU847306
MFGR #3RH21222BB40
$/ea
SIEMENS 3RH21222BB40 CONTACTOR RELAY 2NO+2NC DC 24V SPRING
SIEMENS 3RH21222BB40 CONTACTOR RELAY 2NO+2NC DC 24V SPRING
Alternate Catalog Number 3RH2122-2BB40 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RH21222BB40 Coil Voltage 24 VDC Contact Form 2NO-2NC Contact Rating A600/Q600 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 70 mm H x 45 mm W x 73 mm D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 17.51 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 2.8500 in Height [Metric] 7.2390 cm Length 3.1500 in Length [Metric] 8.0010 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Rail/Snap-On/Threaded Number Of Poles 4 Returnable Y Series 3RH2 Stock Status NONSTOCK Temperature Rating -25 to 60 °C Terminal Type Spring Loaded UNSPSC 39121521 UPC 11 66264390365 UPC 12 662643903652 Width 1.9500 in Width [Metric] 4.9530 cm High contact stability at low voltages and currents RC elements, varistors, diodes or diode assemblies (combination of a diode and a Zener diode) can be plugged onto all 3RH2 contactor relays from the front for damping opening surges in the coil Depending on the version, the solenoid coils of the coupling contactor relays are supplied without overvoltage damping The auxiliary switch block can easily be snapped onto the front of the contactor relays 10 A at 230 VAC/3 A at 400 VAC/2 A at 500 VAC/1 A at 690 VAC AC-15, 10 A at 24 VAC/3 A at 110 VAC/1 A at 220 VAC/0.3 A at 440 VAC/0.15 A at 600 VAC DC-12 contact rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RH2122-2BB40 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RH21222BB40 |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Form | 2NO-2NC |
| Contact Rating | A600/Q600 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 70 mm H x 45 mm W x 73 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 17.51 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 2.8500 in |
| Height [Metric] | 7.2390 cm |
| Length | 3.1500 in |
| Length [Metric] | 8.0010 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Rail/Snap-On/Threaded |
| Number Of Poles | 4 |
| Returnable | Y |
| Series | 3RH2 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | -25 to 60 °C |
| Terminal Type | Spring Loaded |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 66264390365 |
| UPC 12 | 662643903652 |
| Width | 1.9500 in |
| Width [Metric] | 4.9530 cm |
| High contact stability at low voltages and currents |
| RC elements, varistors, diodes or diode assemblies (combination of a diode and a Zener diode) can be plugged onto all 3RH2 contactor relays from the front for damping opening surges in the coil |
| Depending on the version, the solenoid coils of the coupling contactor relays are supplied without overvoltage damping |
| The auxiliary switch block can easily be snapped onto the front of the contactor relays |
| 10 A at 230 VAC/3 A at 400 VAC/2 A at 500 VAC/1 A at 690 VAC AC-15, 10 A at 24 VAC/3 A at 110 VAC/1 A at 220 VAC/0.3 A at 440 VAC/0.15 A at 600 VAC DC-12 contact rating |