or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke SRB-006 BUSHING
Remke
Remke SRB-006 BUSHING
SKU406052
MFGR #SRB-006
Your Cost: $1.80/ea
List: CORD GRIP BUSHING
CORD GRIP BUSHING
Application Used to prevent a round cable from pulling out of a cord grip ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Size .312 - .375 in Catalog Number SRB-006 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Fire Rating UL -4V-2 Grommet Type Single Hole Gross Weight Per Pack 1.7670 lb Gross Weight per Pack Metric 0.80 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.66 in Height [Metric] 1.6637 cm Length 0.56 in Length [Metric] 1.4275 cm Number Of Holes 1 Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 94-V-2 Flammability Rating Sub Brand Tuff-Seal Suitable For Use With RSR-0006 and RSR-1006 Cord Grip Type Cord Grip Component, Bushing Only UNSPSC 31162401 UPC 11 78541120006 UPC 12 785411200064 Width 0.66 in Width [Metric] 1.6637 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Diameter 0.312 to 0.375 in Material Neoprene
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Used to prevent a round cable from pulling out of a cord grip |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Size | .312 - .375 in |
| Catalog Number | SRB-006 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fire Rating | UL -4V-2 |
| Grommet Type | Single Hole |
| Gross Weight Per Pack | 1.7670 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.66 in |
| Height [Metric] | 1.6637 cm |
| Length | 0.56 in |
| Length [Metric] | 1.4275 cm |
| Number Of Holes | 1 |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 94-V-2 Flammability Rating |
| Sub Brand | Tuff-Seal |
| Suitable For Use With | RSR-0006 and RSR-1006 Cord Grip |
| Type | Cord Grip Component, Bushing Only |
| UNSPSC | 31162401 |
| UPC 11 | 78541120006 |
| UPC 12 | 785411200064 |
| Width | 0.66 in |
| Width [Metric] | 1.6637 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Diameter | 0.312 to 0.375 in |
| Material | Neoprene |