or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSRS-522 CORD GRIP COMPLETE ASS
SKU773492
MFGR #RSRS-522
Your Cost: $32.42/ea
List: 1-1/2 CORD GRIP
1-1/2 CORD GRIP
Application These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSRS-522 Conductor Range 1.250 - 1.375 in Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0370 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.84 in Height [Metric] 4.6736 cm Length 2.53 in Length [Metric] 6.4262 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 1.5 in Standard ROHS Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Steel Cord Grip UNSPSC 39121431 UPC 11 78541181656 UPC 12 785411816562 Width 2.47 in Width [Metric] 6.2738 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Steel Trade Size 1-1/2 in These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. Increased strength, durability and enhanced rust resistance.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSRS-522 |
| Conductor Range | 1.250 - 1.375 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0370 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.84 in |
| Height [Metric] | 4.6736 cm |
| Length | 2.53 in |
| Length [Metric] | 6.4262 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 1.5 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Steel Cord Grip |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541181656 |
| UPC 12 | 785411816562 |
| Width | 2.47 in |
| Width [Metric] | 6.2738 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Steel |
| Trade Size | 1-1/2 in |
| These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. |
| Increased strength, durability and enhanced rust resistance. |